Clinton’dan, Suriye için tüm dünyaya yaptırım çağrısı

(JEWEL SAMAD/AFP/Getty Images)

ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye’nin sivillere karşı güç kullanılmasının ve mart ayından beri binlerce kişinin hayatını kaybetmesinin durması için, Cuma günü tüm dünya güçlerine Suriye ile iş yapmayı bırakın çağrısında bulundu.

Clinton, “Bunu hep beraber fikir birliği ile büyüyecek bir baskı haline getirerek Esad rejmini izole edelim”, dedi.

“Hala Suriye’den yağ, gaz gibi enerji kaynakları satın alan ülkeleri, Esad’ın silahlarını satın alan ülkeleri ve Esad’a politik ve ekonomik olarak destek olan ülkeleri uyaralım ve doğru tarafta olmaları için onları teşvik edelim” dedi. Bu konuda Avrupa, Rusya, Çin ve Hindistan’ın önemli rol oynayabileceğini kaydetti.

Clinton ayrıca Esad’ın iktidarından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.  “Suriye’nin  Esad’sız daha iyi olacağı apaçık ortada” diye ekledi.

Obama ve Erdoğan Aynı Fikirdeler

ABD başkanı Barak Obama ve Başbakan Tayyip Erdoğan Suriye ile ilgili durumu konuşmak üzere bir telefon görüşmesi yaptılar.

Obama ve Erdoğan yaptıkları görüşmede Suriye’de şiddetin sona ermesi için, “Demokrasiye Dönme” gerekçesinde hemfikir oldular.

Yaptıkları telefon görüşmesinde, iki tarafta sivillere karşı güç kullanılmasından derin kaygı duyduklarını belirttiler.

Dün Cuma namazı gösterilerinden sonra en az 13 kişi daha hayatını kaybetti

Her Cuma olduğu gibi yine Suriye’nin birçok kentinde protesto gösterileri baş gösterdi.  Başkent Şam, Humus, Dera, Lazkiye, Halep, İdlib ve Kamışlı kentlerinde düzenlenen protesto gösterilerinde, askerler tarafından göstericilere ateş açıldı ve 13 kişi hayatını kaybetti.

İlgili Türkçe Haberler

Suriye’de Meydana Gelen Şiddet Olaylarını Komşular Kınadı

Suriyeli şahid Muhammed: “Hama’da en az 300 kişi öldü”

 

Derlenen İngilizce Metinler

Countries Should End Business Ties With Syria, Clinton Says

Obama, and Turkish Counterpart Erdogan Agree on Syrian Transition

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.