Çocuk Tecavüzleri Üzerine Yapılacak Hukuki Düzenlemeler

18.07.13 Fatma Şahin makamında çocuk istismarı ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı (Fotoğraf: İHA)
18.07.13 Fatma Şahin makamında çocuk istismarı ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı (Fotoğraf: İHA)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, makamında yaptığı açıklamada çocuk istismarı konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını ve bir komisyon oluşturulduğunu, bu komisyon ile beraber suçun caydırıcı hale getirileceğini belirtti.

Meclis açıldığında yapılan bu çalışmaların yasalaştırılacağını açıkladı.

Fatma Şahin çocuk istismarı üzerine yaptığı konuşmada “Şu anda biz 128 davaya müdahil olduk, 6 davadan da en üst düzeyde zanlıların ceza almalarını sağladık. Bu konular sorun olarak görülüp devletin bütün kademesinde halen yapılması gerektiği ile ilgili çok ciddi bir altyapı oluşturuldu, hukuki düzenlemeler yapıldı. Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın içinde olduğu komisyonda bunların cezalarının dünya ülkelerindeki durumu nedir ve daha nasıl artırılabilir, daha neler yapılabilir, bunlar hiç affedilmeden daha caydırıcı sistem nasıl getirilebilir, bunların bütün çalışmaları tamamlandı. İnşallah Ekim ayında Meclis başlayınca yasalarımızdan birisi olacak. Şunu bilin ki, Bakanlığımız bu konuda çok ciddi adımları atmıştır, aynı inanç ve kararlılıkla bu adımları atmaya devam edecektir” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise TBMM’de yaptığı basın toplantısında, Türkiye’de her dört saatte bir tecavüz veya tecavüze kalkışma suçunun işlendiğini sokaklarda yaşayan 25 bin çocuğun cinsel şiddet ile karşı karşıya kaldığını ve ortalama 7 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını söyledi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ise “Bugün büyük bir suçluluk duygusuyla karşınızdayım… Ülkemizin geleceği çocukları sapkın insanlardan, sapkın zihniyetlerden koruyamıyor olmanın ağır duygusu bu” dedi.

Ayrıca, “Sokaklarda yaklaşık 50 bin çocuk yaşıyor. Bunların yaklaşık 30 bininin cinsel istismara ve tecavüze uğradığı tahmin ediliyor. Cezaevindeki suçluların yüzde 84’ü, çocukken istismar ediliyor. Son beş yılda ıslahevlerinden ve büyük cezaevlerinin sübyan koğuşlarından adliyeye yansıyan tecavüz vakalarının sayısı 250.Adalet Bakanlığı’nın 2011 yılı verilerine göre Türkiye’nin 81 ilinde de çocuklara yönelik cinsel suçlar, tecavüz ve taciz olayları yaşanmaktadır. Sadece İstanbul’da 2011 yılında bin 486 tecavüz, 2 bin 488 çocuk istismarı, 2 bin 223 taciz davası açıldı. Açılan davalar baz alındığında İstanbul’u tecavüz suçlarında İzmir (568), çocuk istismarında Ankara (1162) izlemektedir.” Diye ekledi.

Şu anda verilen yargı kararlarının adeta tecavüzcüleri cesaretlendiren nitelikte olduğunu iddia ederek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’i eleştirdi.  Nazlıaka, “Kendisi bana göre yok hükmündedir. Bu ülkede şu anda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı yoktur” dedi.”

Haziran 2013’te, Güneydoğu Şırnak’ta 14 yaşındaki bir öğrenciye özel bir erkek yurdunda yurt yöneticisi aynı zamanda ilmihal öğretmeni tecavüz etmişti.

Ayrıca 2 yıl önce 16 yaşındaki bir genç kıza tecavüz eden 4 uzman çavuşun serbest kalması tepkilere yol açmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.