Çorumlu Kimya Öğretmeni Atık Yağ Toplama Makinası İcat Etti

Avrupalı’nın Yapamadığını Çorumlu İcat Etti

atık yağ projesi

Ev kadınlarının lavabolardan döktüğü bitkisel yağların kolaylıkla toplanmasını sağlayan atık yağ toplama makinasını Çorumlu kimya öğretmeni Erol Tonga icat etti.
Çorumlu kimya öğretmeni Erol Tonga’nın geliştirdiği atık yağ toplama makinası bitkisel atık yağların lavabolara dökülmesinin önlenmek ve su kirliğinin önüne geçilmesi amacıyla tasarlanan Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi (BAYTOM) kurtaracak.

Suya karışan yağların kanalizasyon sistemlerinde tahribatlara yol açtığını  vurgulayan Tonga, atık yağların daha çok ev kadınları tarafından lavabolardan döküldüğünü, bunu önlemek amacıyla da BAYTOM’u ürettiklerini belirtti.

Avrupa’da kanalizasyona dökülen atık yağlarla normalden 3 kat fazla büyüyen fareler, telekom operatörlerinin korkulu rüyası oldu.  Erol Tonga’nın fikir sahibi olduğu projeyle üretilen Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi (BAYTOM), Avrupa’ya ihraç edilmeye başlandı. Tonga bu yıl Londra,Paris ve Berlin belediyelerine 40 bin adet makina gönderecek.BAYTOM Fransa ve İngiltere’deki belediyelerde de yerini almaya hazırlanıyor.  BAYTOM Çorum’dan sonra            Türkiye’deki çeşitli kentlerin belediyelerine de gönderildi.

Projenin fikir sahibi Erol Tonga, yaptığı açıklamada, lavabodan döküldüğü andan itibaren 1 litre atık yağın 1 milyon metreküp deniz suyunu kirlettiğini , bitkisel atık toplama makinası ile bu kirlenmenin önüne geçileceğini belirtti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.