Covid-19 Nasıl Ortaya Çıkmış Olursa Olsun, ‘Çin Suçlu’

Utah milletvekili, senatör Mitt Romney 18 Haziran’da, Covid-19 nasıl ortaya çıkmış olursa olsun, suçun Çin rejiminde olduğunu söyledi. Tehlikeli virüslerle yapılan deneyler üzerindeki denetiminin güçlendirilmesi konusunda, ABD’nin iki büyük partisi hemfikir.

Utah milletvekili, senatör Mitt Romney, Senato İç Güvenlik Hükümet İşleri Komitesi oturumunda Covid-19 hakkında konuştu. Fotoğrafta Romney, 2012’de Washington’da konuşuyor. (Fotoğraf: Wikimedia)

Romney, Senato İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesi’nin, Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün kökenlerine ilişkin kanıtları inceleyen oturumunda konuştu. “Virüsün kaynağı Çin’deki balık pazarı olsa da, Wuhan laboratuvarı olsa da, suçlu Çin’dir. Her ikisi de Çin’deydi” dedi.

“Çin’in bunun sorumluluğunu üstlenmesi ve kendisini açıkça ifşa etmesi gerekirdi.”

Virüs Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktığından ve küresel bir salgına dönüştüğünden beri, Pekin defalarca bu sorumluluğu üstlenmekten kaçındı. Üstelik eleştirmenlerden, hastalığın olası kaynakları için dünyanın başka yerlerine bakmasını talep etti.

Bu arada, virüsün kökeni meselesinde kendisini “açık ve şeffaf” ilan etmesine rağmen, ihbarcıları susturdu. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü uzmanları da dâhil olmak üzere dış araştırmacılara tüm verileri vermeyi reddetti.

Virüsün pandemi patlak vermeden önce Wuhan’da var olup olmadığı sorusu hala cevaplanmadı. Ayrıca Wuhan’da ne kadar süre boyunca var olduğu da merak konusu.

Dr. Robert Garry, Tulane Üniversitesi’nde mikrobiyoloji ve immünoloji profesörüdür. Garry “Bu, Çin hükümetinden cevabını almak istediğimiz birçok sorudan sadece biri” dedi.

Çin dışındaki uzmanlar hâlâ laboratuvar sızıntısı şüphelerinin merkezinde yer alan Wuhan Viroloji Enstitüsü kayıtlarını incelemeyi umuyor. Laboratuvarın yürüttüğü araştırmaları, araştırmacılara yönelik tıbbi gözetimleri ve biyolojik koruma ekipmanlarının bakım işlemlerini incelemek istiyorlar. Amaçları, kaza olduğuna veya virüsün laboratuvardan sızdığına dair belirtiler olup olmadığını belirleyebilmek.

Covid-19 Virüs Genomu Üzerindeki Araştırmalar

Gregory Koblentz, George Mason Üniversitesi biyosavunma yüksek lisans programı yöneticisidir. Koblentz şöyle konuştu: “Çin hükümeti, sahip oldukları ve bildikleri konusunda şeffaf olmamayı seçti. Bu yaklaşım, konuyu hem doğal zoonotik yayılma, hem de laboratuvar kazası yoluyla yayılma olarak değerlendiren insanları hayal kırıklığına uğrattı.”

Dr. Garry ve Koblentz, doğal köken teorisini destekliyorlar. Dr. Garry, Nature dergisinde yayınlanan bir makalenin ortak yazarlarından biridir. “SARS-CoV-2’nin başlangıca yakın kökeni” başlıklı makale, virüsün laboratuvardan kaynaklanma olasılığını dikkate almıyor.

Dr. Steven Quay, klinik aşamada bir biyofarmasötik firması olan Atossa Therapeutics’in kurucusudur. Wuhan laboratuvarının orduyla bağlantıları, laboratuvarın virüs dizisi veri tabanının Eylül 2019’da yayından kaldırılması gibi ikinci dereceden kanıtlara dikkat çekti. Ayrıca salgından önce tehlikeli patojenler içeren şişelerin laboratuvara gelmesi de, şüphelerini artıran faktörler arasında.

Covid-19 virüs genomu, spike proteinindeki furin bölünme bölgesi gibi benzersiz özellikler içeriyor. Bilindiği gibi, spike proteini virüsün yüksek bulaşıcılığıyla bağlantılıdır. 2018’de bazı ABD’li bilim insanları, Wuhan Enstitüsüne bu özelliği koronavirüs genomları üzerinde denemeyi teklif etmişti.

Salgın döneminde, Wuhan’daki Aeon Alışveriş Merkezi’ne girmek için sırada bekleyen insanlar. Wuhan, Hubei Eyaleti, Çin. 12 Nisan 2020 (Fotoğraf: Wikimedia)

Dr. Quay ayrıca SARS-CoV-2 genomundaki okuma çerçevesi 8’i açan proteinlere de dikkat çekti. Bunlar, araştırmacıların “son derece sıra dışı” ve “son derece sentetik” olarak tanımladığı bir yardımcı proteindir. Ayrıca araştırmacılar bu proteinlerin kişinin vücudunun enfeksiyon belirtileri göstermesini engelleme işlevi gördüğünü söylüyorlar.”

Quay, “Bu özelliklerine göre SARS-2’nin doğadan gelme ihtimali milyarda birdir” dedi.

Senato İç Güvenlik Hükümet İşleri Komitesi Oturumu

Virüsün kökenine dair kesin bir kanıt bulunmaması oturuma katılan yasa koyucular ve tanıklar için zorlayıcı oldu. İşlev kazanımı araştırmaları veya pandemik potansiyelini artırabilecek bir patojenin manipülasyonu konusundaki araştırmaları vurguladılar. Söz konusu araştırmalarda daha sıkı güvenlik önlemleri alınması gerektiği konusunda hemfikir oldular.

Dr. Richard Ebright, Rutgers Üniversitesi’nde moleküler biyologdur. Ebright, “Sonuçlar ve potansiyel olarak varoluşsal risk açısından en önemli olan bu araştırma kategorisinde, kanun gücünde neredeyse hiçbir düzenleme yok” dedi. “Bunun değişmesi gerekiyor.”

Kansas milletvekili Senatör Roger Marshall, hesap verebilirlik konusunu araştırmak için “11 Eylül tarzı bir komisyon” kurulması çağrısında bulundu.

The Epoch Times’ın kardeş kuruluşu NTD’ye “Burada çok fazla parlak ışık var. Çok fazla kamera var, bu çok politik” dedi. “Bunu Washington D.C.’nin dışına çıkarıp araştırmalıyız.”

“Yapacağımız en önemli şey bunun tekrar olmasını önlemeye çalışmak.”

.

Yazan: Eva Fu, The Epoch Times

Çeviren: Hatice Atmaca, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.