Çin’in En İyi Sağlık Kurumu, Günlük COVID Verilerini Yayınlamayı Durdurdu

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC), Aralık ayında ülke çapında yüz milyonlarca insanın virüse yakalandığının düşünülmesi üzerine sızdırılan verilerin ardından artık günlük COVID-19 vakalarını veya ölüm sayılarını yayınlamayacağını açıkladı.

Sağlık komisyonu, 2020’deki erken salgından bu yana son üç yılda günlük COVID-19 güncellemelerini yayınladıktan sonra, Pazar günü yaptığı kısa açıklamada, “Bugünden itibaren, artık salgın hakkında günlük bilgi yayınlamayacağız” dedi.

NHC, “İlgili COVID bilgileri, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından referans ve araştırma amacıyla yayınlanacak” diye ekledi ve artık bilgileri neden vermeyeceğine dair herhangi bir neden belirtmedi.

Merkezi yetkililer katı ” sıfır COVID ” kısıtlamalarını bu ayın başlarında durdurdu.  Toplu PCR testi kaldırıldı ve konut sakinleri ve yolcular artık sağlık QR kodu kontrollerinden muaf. İnsanlar artık pozitif sonuçları bildirmeye gerek kalmadan enfeksiyonları tespit etmek için hızlı antijen testlerini kendileri yapıyor.

21 Aralık’ta yapılan bir NHC toplantısından sızan tutanaklara göre, yıllarca süren amansız tecritlerden ani çıkış, Çin’de vakalarda dramatik bir artışa neden oldu ve tek bir günde yaklaşık 37 milyon kişinin COVID-19’a yakalandığı tahmin ediliyor. ilk olarak bu durum Bloomberg tarafından bildirildi .

Raporda, Aralık ayının ilk 20 gününde muhtemelen 248 milyon kadar insanın virüse yakalandığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü, Pekin kısıtlamalarını hafiflettiğinden beri Çin’den yeni COVID ile ilgili hastaneye yatışlar hakkında hiçbir veri almadı.

Rakamların verildiği son günde, NHC rakamları ile daha yerel kaynaklardan gelen rakamlar arasında bazı keskin zıtlıklar vardı.

Çin medyasının Cumartesi günü yerel bir hükümet sağlık yetkilisine dayandırdığı haberine göre, doğu Shandong Eyaletindeki 9 milyon nüfuslu bir şehir olan Qingdao, veri tahminlerine göre günde 490.000 ila 530.000 enfeksiyon yaşıyor. Pazar günü yayınlanan NHC çetelesinde ise, asemptomatik vakalar dışında tüm eyalette günde 40’tan az yeni vaka gösterildi.

Çin ayrıca, yalnızca COVID-19 kaynaklı zatürree veya solunum yetmezliği olanları sayarak, COVID-19 ölümlerini bildirme tanımını daralttı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.