Craig Huey: ABD Seçim Sistemi “Bozuk”

Clark eyaletinde, Seçim Departmanında bir seçim çalışanı, posta ile gelen oy pusulalarını tararken. Kuzey Las Vegas, Nevada, 7 Kasım, 2020. (Foto: Ethan Miller/Getty Images)

Election Forum’dan Craig Huey, The Epoch Times’a Birleşik Devletler’deki seçim sisteminin bozulduğunu söyledi.

Huey, bu haftaki The Epoch Times “Amerikan Düşünce Liderleri” programında şunları söyledi, “Kasıtlı olarak bozuldu. Bugün bu sorunu yaşamamızın üç nedeni var. Birincisi, oy devşirme. İkincisi, postayla gönderilen oy pusulaları. Üçüncüsü de, bir tür geleneksel seçmen sahtekarlığı. “

Huey, Hıristiyanların kendi değerleri doğrultusunda oy verebilmelerini sağlamak için onları eğitmeyi amaçlayan Seçim Forumu’nu kurdu. Bir reklam ajansı işleten Huey aynı zamanda 2012’de California Temsilciler Meclisi için teklif edilmesine rağmen aday olarak seçilemedi.

Oy devşirme, kişilerin seçmenlerin evlerine giderek, oy pusulalarını, oy merkezlerine veya ilçe seçim merkezlerine teslim etmek üzere toplamaları anlamına geliyor. Bazı durumlarda, bu kişiler oy pusulalarının doldurulmasına yardımcı olmayı teklif edebiliyorlar.

Huey’in iddiasına göre 29 eyalette yasal olan bu uygulama yasadışı olduğu eyaletlerde bile hala uygulanıyor.

2018 yılında meydana gelen ve Amerika’da oldukça bilinen bir olayda, Kaliforniya’da bir kadın, iki Cumhuriyetçinin kızlarına ulaşmak için 6 kez bir eve geri dönerken kapı zilinin kamerasına yakalanmıştı.

Olayda adı geçen kadın, “Evet, bu yeni hizmeti sadece Demokrat partiyi destekleyen insanlara sunuyoruz. Bu bir hizmet; sadece oy pusulanı almaya ve eğer bilmiyorsan pusulayı nasıl dolduracağını göstermeye çalışıyorum.” demişti.


Videodan alınan bu ekran görüntüsünde Craig Huey, 17 Kasım 2020’de The Epoch Times’a konuşuyor. (The Epoch Times)

Huey bu konu ile ilgili olarak, “Oy toplamada bir bütünlük yok. Sahtekarlığa açık. Yaşlı insanların oyları üzerinde sahekarlık yapmaya açık; bir bakımevine giderek 100, 200, 300 oy pusulası alabilirsiniz. Bir apartmana girip henüz yeni gelmiş oy pusulalarını alıp içini doludup onları geri yollayabilirsiniz.” dedi.

Oy pusulası toplamanın kendisi seçmen sahtekarlığı olmasa da, seçmen sahtekarlığına yol açtığını sözlerine ekledi.

Postayla oy pusulaları bir sorun çünkü geçmişte bu yöntemi seçim kampanyalarında yoğun bir şekilde kullanan bir avuç dolusu eyalet dışındaki eyaletler; bu yıl seçimlerde COVID-19 salgını sırasında yasama ve yürütme organının mümkün kıldığı eylemlerin eşi benzeri görülmemiş hacmini idare edecek donanıma sahip değillerdi.

Huey, postayla gönderilen büyük hacimdeki oy pusulalarının birçok sorunu ortaya çıkardığını, bunların içinde çok sayıda ölen kişiyi içeren zamanı geçmiş seçmen kütüklerinin ve taşınmış insanların ve oy pusulalarını çöpe atan posta çalışanlarının da dahil olduğunu belirtiyor.

Başkan Donald Trump ve ekibi, Pennsylvania ve Michigan gibi önemli çekişmelere sahne olan eyaletlerde bir dizi yasal itirazda bulundu, ancak seçmen sahtekarlığının veya diğer yasadışı eylemlerin gerçekleştiğini kanıtlamak için zamanları tükeniyor.

Eyaletler önümüzdeki birkaç hafta içinde oyları onaylayacak – bazıları zaten onaylandı –ve kazanan parti Aralık ayında Seçmen Kuruluna seçmenleri gönderecek, ancak seçmenler karşı partinin adayını desteklemeyi de seçebilirler.

Huey, “Eyaletler, seçim sırasında Seçim Kurulunu yetkilendirmek, ardından da Seçim Kurulunu onaylamak zorunda. Bu nedenle, Kasım ayının sonlarında bir süre sonuna gelmekten bahsediyoruz, Aralık ortasında sürenin sonunun gelmesinden bahsediyoruz. Ve eğer tüm bunlar olmazsa ve o zamana kadar yargıca sunabilecekleri bir kanıt olmazsa, galip gelmelerinin hiçbir yolu yok, “dedi.

“Biliyorsunuz, Yüksek Mahkemenin her zaman yaptığı şeylerden biri, devamlılığı sağlamaya ve işleri olabildiğince az tartışmalı halde tutmaya çalışmaktır. Bu yanlış yapıldığını belirledikleri bir şey olabilir – Pennsylvania’da yanlış yapıldı, Nevada’da yanlış yapıldı, Georgia’da da. Ancak bu mahkemenin yönünü değiştirmeyecek, mahkemeler seçimin yönünü değiştirmeyecek.”dedi.

Huey, Trump ekibinin eninde sonunda mahkeme zorluklarına galip geleceğine inanıyor, ancak Demokrat başkan adayı Joe Biden’in 20 Ocak 2021’de başkan olmasını engelleyecek bir zamanda değil.

Biden, çoğu medya kuruluşu tarafından kazanan olarak adlandırıldı ancak The Epoch Times, dava çözülene ve seçim sonuçları onaylanana kadar kazananı ilan etmeyecek.

Huey, “Çekişmeli eyaletlerin seçim sonuçlarının yönünü değiştirmek için yeterli şeyler gösterebileceklerine inanıyorum, ancak bunu kanıtlamak için yeterli zaman yok. Bu yüzden bunu, uzun vadeli bir süreç olarak görüyorum. Trump’ın mirası ne olabilir? Trump’ın mirası kesinlikle bataklıkla ve derin devletle savaşmaktır. Onun mirası; büyük medyayı, önyargılı medyayı, büyük teknolojiyi ve büyük teknolojinin yolsuzluğunu ifşa etmeye çalışmak.” şeklinde konuştu.

“Birçok şeyde mirası var. Ve umarım, en büyük miraslarından biri şunu açığa çıkarmak olacaktır: Demokratik şehirlerde posta oy pusulalarında, ve oy sahtekarlığı konusunda meydana gelen yozlaşmayı; ve bu durumun sahtekarlığı çok açık hale getirdiğini ve seçimlerimizi, dünyanın onların hilesiz olduğunu görebilmesi için değiştirilmesi ve dönüştürülmesi gerektiğini.”

Yazan:  Zachary STIEBER ve Jan JEKIELEK,  The Epoch Times

Çeviri: Şendağ Gökçe, Epoch times Türkiye

İlgili haberler:

Çin, Biden’i Kendi Etkisine Kapılabilecek Biri gibi Görüyor: Victor Davis Hanson

Trump Çin’in Askeri Şirketlerine Yatırımı Yasakladı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.