Çin, Biden’i Kendi Etkisine Kapılabilecek Biri gibi Görüyor: Victor Davis Hanson

Klasikçi ve Tarihçi Victor Davis Hanson. (Epoch Times)

Tarihçi Victor Davis Hanson’a göre; Çin rejimi, yeni A.B.D yönetimini Trump olmadan görmekten mutluluk duyacak.

Stanford Üniversitesi merkezli düşünce kuruluşu Hoover Institution’da kıdemli araştırmacı olan Hanson, eğer Demokrat Parti adayı Joe Biden seçimi kazanırsa, Pekin’in Asya-Pasifik bölgesindeki ABD müttefiklerine daha fazla baskı yapacağını söyledi.

The Epoch Times‘ın “Amerikan Düşünce Liderleri” programında konuşan Hanson, Pekin’in Biden’ı komünist rejimle çalışacak biri olarak gördüğünü söyledi – “sömürülecek bir zayıflığın işareti olarak.”

Birçok medya kuruluşu Biden’ı cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi ilan ederken, Epoch Times tüm sonuçlar onaylanana ve herhangi bir yasal soruşturma çözülene kadar başkanlık yarışı kazananını ilan etmeyecektir.

Hanson, Pekin’in seçimler hakkındaki görüşünü analiz etti: “Biden’ın zaferi nedeniyle şimdi çok daha kendilerinden emin olacaklarını düşünüyorum, çünkü Trump kaybederse baş düşmanları ve en büyük endişeleri ortadan kalkmış olacak.”

Trump yönetimi, Çin Komünist Partisi ile haksız ticaret uygulamaları, casusluk, Amerika Birleşik Devletleri’nde zararlı etki, Çin teknolojisinin yarattığı güvenlik tehditleri ve Sincan ve Hong Kong’daki insan hakları ihlalleri de dahil olmak üzere bir dizi konuda karşı karşıya gelmişti.

Hanson, Biden yönetimi altında Çin’e yönelik katı bir politika olmadan, rejimin Hint-Pasifik bölgesindeki tüm önemli ABD müttefikleri olan Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’a baskı yapacağını söyledi.

Pekin’in “Tayvan açıklarındaki sulara bir şeyler gönderebileceğini” ve Biden’ın nasıl tepki vereceğini görebileceğini söyledi.

Pekin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve adayı kendi saflarına çekmek için askeri güç kullanmakla tehdit ediyor. Ayrıca, hükümetlerin veya uluslararası kuruluşların adayla gerçek durumu ortaya çıkaracak bağlar kurmasına karşı çıkıyor. – Tayvan’ın demokratik olarak seçilmiş hükümeti, ordusu, para birimi ve anayasası ile fiilen bağımsız bir ülke olduğu konusunu.

Tayvan’ı Hint-Pasifik stratejisinde önemli bir müttefik olarak gören Trump yönetimi altında Washington ve Taipei arasındaki ikili ilişkiler son aylarda önemli ölçüde ısınmıştı. Geçtiğimiz aylarda, iki üst düzey ABD yetkilisi Tayvan, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar ve Dışişleri Müsteşarı Keith Krach’ı ziyaret etmişti.

ABD-Tayvan arasındaki samimi ilişkilerden rahatsız olan Pekin, geçtiğimiz aylarda kıyı sularının yakınında askeri tatbikatlar düzenledi ve adanın yakınına askeri uçaklar gönderdi. Tayvan Milli Savunma Bakanlığı’na göre Çin, Kasım ayı boyunca 11 farklı günde Tayvan’ın hava sahasını ihlal etti.

Hanson, “Pekin’in Biden’in zaferinden çok hoşnut olduğunu düşünüyorum, ve çok dikkatli olacaklarını, fakat hangi yörüngede yol almak istedikleri konusunda çok çok net olacaklarını bekliyorum – ve bu da bastırmak, bastırmak, bastırmak.”

Yazan: Jan Jekielek ve Frank Fang, The Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.