Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Monako Prensi 2. Albert’i Çankaya Köşkü’nde Karşıladı

Monako Prensi resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye gelen Monako Prensi 2. Albert’i Çankaya Köşkü’nde düzenlenen resmi törenle karşıladı. Törende, Monako ve Türkiye Milli marşlarının 21 pare top atışı eşliğinde çalınmasının ardından, Monako Prensi 2. Albert, Onur Kıtası’nı selamladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in de katıldığı törende, Gül ve Albert baş başa görüştüler.

Monako Prensi’nin ziyareti, Monako’dan Devlet Başkanı düzeyinde ülkemize yapılan ilk resmî ziyaret olması dolayısıyla tarihî bir önem taşıyor.

Ziyaret, iki ülkenin son yıllarda giderek çeşitlenen işbirliğinin ve uluslararası kuruluşlardaki dayanışmasının yanı sıra, çevre, biyo-çeşitlilik ve yenilenebilir enerji gibi yeni işbirliği alanlarının her yönüyle değerlendirilmesine imkan sağlayacak.

Ankara’daki resmi görüşmelerinin ardından İstanbul’a geçecek olan Monako Prensi II. Albert, burada Türk iş çevreleriyle bir araya gelecek ve Boğaziçi Üniversitesi’nde “Çevre Konuları ve Prens II. Albert Vakfı’nın Faaliyetleri” başlıklı bir konuşma yapacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.