Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Önemli Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-AB Zirvesi’nin yapılacağı Bulgaristan’a hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı açıklamalarda bulundu.

“AB ile köklü ilişkilerimiz var. İktidarımızda münasebetler hiç olmadığı kadar gelişti. Tam üyelik yolculuğu en önemli mesafeyi bizim dönemimizde aldı. Tıkanıklık yaşandığı dönemleri de beraber gördük. Fasıllar konusuna nasıl siyasi boyut kazandırıldığına da şahit olduk. Yolumuza döşenen mayınlara aldırmadan tam üyelik hedefiyle yolculuğumuzu sürdürüyoruz.

AB’ye üyelik stratejik hedefimiz. Niyetini, ciğerini çok iyi bildiğimiz çevrelerin tam üyeliğe mani olmalarına izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin çifte standartlara tahammülü olmadığını bir kez daha hatırlatacağız. Zirvede daha önce mutabık kaldığımız konuları konuşacağız.

AB kendi yükümlülüklerini yerine getirme konusunda bizim gösterdiğimiz sadakati göstermedi. Mali katkıların cüzzi bir kısmı ülkemize ulaştı. Bu konular masaya yatıracağız. Terörle mücadelede amasız fakatsız bir işbirliği beklediğimizi vurgulayacağız. Ne yazık ki bu konuda AB’den ilkeleriyle çelişen açıklamalar duyuyoruz. Güvenin tekrar inşası için Avrupalı dostlarımızın tam desteğini almamız şarttır. Bölücü örgüt yandaşlarının Afrin operasyonu nedeniyle gösterdiği şiddet ve barbarlık inanıyorum ki gözlerini açmıştır. Şimdiden önlem alınmazsa bölücü terör örgütü yandaşları daha çok pervasız hale gelecektir. Teröristler AB’nin emniyeti için de çok büyük bir tehdittir.

Dün akşam itibariyle Irak Merkezi Yönetimi’nin Sincar’a yönelik bazı operasyon girişimlerini istihbarat örgütlerimizden aldım. Irak Hükümetinden bir yetkili gelecek. Bu görüşmeden sonra sağlıklı neticeyi alırız. Bu operasyonu başarmakta bir sıkıntı varsa burada ikili görüşmelerimizi yapalım. O bölgeden yapılacak tacizde Türkiye gereğini yapacaktır” şeklinde konuşmasını devam ettirdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.