Cumhurbaşkanı Gül, Dink Cinayetini İncelemesi İçin Devlet Denetleme Kurulu’nu Görevlendirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hrant Dink cinayetini ayrıntılı şekilde incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007 tarihinde gazetesinin önünde kurşunlanarak öldürüldüğü, menfur olayın faillerinin kısa süre içerisinde yakalandığı ve yargılama sürecinin başladığına işaret edildi.

Açıklamada, cinayetin öncesinde ve sonrasında yürütülen kamusal görevlerin ifası ile ilgili bazı iddiaların kamuoyunda ve basında sürekli olarak yer aldığına dikkat çekilerek, “Ayrıca, aynı iddialar gerek merhumun ailesi gerekse avukatları tarafından da dile getirilmektedir. Özetle, mezkûr hususlar nedeniyle aradan dört yıl geçmesine rağmen yakalanan faillerin başkaca irtibatlarının bulunup bulunmadığı hususunun tam olarak açıklığa kavuşturulamadığı ve yargılamanın sıhhatli bir biçimde yapılamadığı ifade edilmektedir.” denildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 14 Aralık 2010 tarihinde Hrant Dink’in yaşam hakkının korunması ve cinayetin önlenmesinde kusuru olan yetkililer hakkında etkili soruşturma açılmasının istendiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Devlet Denetleme Kurulu’na konunun ayrıntılı bir biçimde incelenmesi talimatını verdiği ifade edilen açıklamada çalışmanın nasıl olacağı ise şöyle anlatıldı: “Söz konusu çalışma iki boyutta yürütülecektir. Merhum Hrant Dink’in ailesi ve diğer ilgili tarafların katkıları da alınarak yeni bir bilgi veya belgeye ulaşılabilmesi amacıyla olay öncesi ve sonrasında yürütülen idari tasarruf ve işlemlerin hukuka uygunluğu ile doğruluk ve yeterliliğinin araştırılması ve incelenmesi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında da eleştirilen, kamu görevlilerinin yargılanması ile ilgili iç hukuk düzenlemelerinin geliştirilmesi amacıyla konu ile ilgili mevzuatın genel bir değerlendirilmesinin yapılması.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.