Cumhurbaşkanı Gül, Güney Kore’de yaşayan Türklerle bir araya geldi

SEULCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Kore ziyaretinin birinci gününü Türk vatandaşları ve Ankara Türk Lisesi mezunu Güney Koreliler ile gerçekleşen bir resepsiyonla tamamladı.Güney Kore’de yaşayan Türklere hitap eden Gül, “Burada sizleri bir arada ve mutlu gördüm. Bu mutluluğu ve birliğinizi bozmamanızı, daha geniş imkanlarla Türk-Güney Kore dostluğunu ilerilere taşımanızı bekliyorum, umut ediyorum.” dedi. Konuşmasında 1950-53 yılları arasında savaşan şehit ve gazileri anan Cumhurbaşkanı Gül, Güney Korelilerin bu dostluğa verdiği önemi hatırlattı. 30 yıl sonra en üst düzeyde temas için Güney Kore’de bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk gazilerle birlikte buraya gelerek dostluğun temelini teşkil eden ve Güney Korelilerce “kan kardeş” olarak anılan şehit ve gazilere şükranlarını sundu.

Birlikte savaşan Türk ve Güney Kore gazilerinin bir araya gelmesi sırasında yıllar sonra birbirlerini hala tanıyabiliyor olmaları dikkat çekti. Türklerin kahramanlıklarını anlatan Güney Kore gazileri minnetlerini ilettiler.

Ayrıca program sırasında Türk işadamı, öğrenci ve aileleri ile tek tek ilgilenen Gül, çocuklar ile özel olarak ilgilendi. Bol bol fotoğraf çektiren Gül ailesi uzunca bir süre vatandaşları dinledi, onlarla sohbet etti ve moral verdi. Hayrunnisa Gül hanımefendi de özellikle Türk hanımlar ve çocuklar tarafından ilgi ile karşılandı. Katılımcılar için büyük bir moral gecesine dönüşen program sonrasında organizasyona katılan Türklerin birliktelikleri, gelen Türk heyetini de etkiledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.