Cumhurbaşkanına Suikast Davasında Darbeci Astsubaydan Eski Başyavere 3 Soru

tayyip

Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında ifadesi alınan sanık Astsubay İlyas Yaşar, eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri tutuklu sanık Ali Yazıcı’dan üç sorunun cevaplanmasını talep etti.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda görülen Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında 17 sanığın ifadeleri tamamlandı. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada günün son ifadesi alınan sanığı Astsubay İlyas Yaşar oldu.

Mahkeme heyetinden davanın seyrini değiştirecek taleplerde bulunduğunu kaydeden sanık Yaşar, “15 Temmuz günü mesai bitiminden sonra Selman Çankaya tarafından telefonla arandım. Bana acil olarak birliğe gelmem gerektiğini söyledi. Birliğe geldiğimde depodan 40 kişilik malzeme hazırlamamız istendi. Hazırlıklara başladık. Taner Berber, telefonlarımızı kapatmamızı, terör örgütü liderine yönelik operasyon yapılacağını söyledi. Bu esnada özel kuvvetlerden ekip geldi. Gökhan Sönmezateş, TSK’nın yönetime el koyduğunu, sıkıyönetim uygulandığını, operasyonun devam edeceğini, gruba Şükrü Seymen’in liderlik edeceğini söyledi. Bir süre bekledik. Daha sonra piste geçtik. Helikopter içinde de bir süre bekledik. Daha sonra havalandık. Marmaris’e indiğimizde özel kuvvetler önde, MAK 1. Tim arkada, MAK 3. Tim en sonda olmak üzere ilerledik. Bir kişi geldi, tim o kişiyi takip ederek otele yöneldi. Otele girişte tabanca sesi duydum, ardından çatışma sesi geldi. Ben çevre güvenliğini almakla görevliydim. Kimin kelepçe taktığını görmedim. O esnada bir kişinin ben polisim dediğini, timden birinin Cumhurbaşkanı nerede diye sorduğunu duyunca operasyonun farklı olduğunu anladım” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.