Cumhuriyet Resepsiyonuna Katılan Bartholomeos: Türkiye’deki Müspet Gelişmeleri Memnuniyetle İzliyoruz

 BÜKREŞRomanya’nın başkenti Bükreş’teki Cumhuriyet resepsiyonuna katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye’deki açılımlara ve AB üyeliğine destek verdi. Romanya Patriği Daniel’in davetlisi olarak Bükreş’e gelen Bartholomeos, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu’nun verdiği Cumhuriyet resepsiyonuna katılarak tasavvuf müziği dinledi. Beraberinde Romanya Patriği’nden bir grup din adamı ile birlikte Büyükelçiliği gelişinde Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu tarafından karşılanan Bartholomeos daha sonra davetlilerle birlikte törenine katıldı. Romanya Müftüsü Murat Yusuf’un da bulunduğugecede ilginç bir görüntü oluştu.  

 Törenin ardından konuklara kısa bir Türkçe konuşma yapan Patrik Bartholomeos, Cumhuriyet Bayramı’nın yıldönümü nedeniyle Bükreş Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyona katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Bu akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vereceği resepsiyonda hazır bulunacağı için kendisini daha da mutlu hissettiğini vurgulayan Bartholomeos, Türkiye’de bir kaç senedir önemli değişimlerin yaşandığına işaret etti. Türkiye’de çok müspet gelişmelerin meydana geldiğini vurgulayan Bartholomeos, konuşmasına şöyle devam etti, “Cumhurbaşkanımızın bir kaç senedir Türkiye’deki diğer inançların, dinlerin, kültürlerin temsilcilerine davetiye göndermesi bizleri memnun ediyor. Bu aynı zamanda Türkiye’de son senelerde yapılan açılımların bir kanıtıdır.” dedi. Türkiye’deki müspet gelişmeleri büyük bir memnuniyetle izlediklerini kaydeden Bartholomeos, konuşmasını, “Bütün bu açılımlar ve müspet gelişmeler gösteriyor ki Türkiye Avrupa’nın bir parçasıdır ve tam AB tam üyeliği Türkiye’nin hakkıdır. Bu hepimizin temennisidir. Biz din adamları da bunun için dua ediyoruz” ifadesini kullandı.

 Bartholomeos ve beraberindekiler müzisyen Süleyman ve Alev Erguner’in seslendirdikleri tasavvuf müziğini dinledikten sonra sanatçıları tek tek tebrik etti. Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu da yaptığı konuşmada Cumhuriyetin ilanının 87. yıldönümünü nedeniyle Patrik Bartholomeos’un resepsiyonuna katılmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti. “Bu akşam aramızda bulunmazın hepimiz için bir onurdur.” diyen Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Türkiye’nin son yıllarda yaptığı medeniyetler arası girişimlere dikkat çekti. Sinirlioğlu, “21. yüzyıl insanlık tarihinde kritik bir dönem olacaktır. Kültürel kutuplaşma, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük gibi kültürler arasında yeni ayrımlar oluşturabilecek tehditlere karşı vereceğimiz ortak tepki, bu yeni dönemin niteliğini belirleyecek önemli unsurlardan biri olacaktır. Ya beraberce ve uyum içinde refaha ulaşacağız, ya da hep birlikte daha da büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağız.” dedi. Kültürel çeşitliliğin hayat tarzımıza yönelik bir tehdit değil, bir zenginlik kaynağı olarak algılanması gerektiğine dikkat çeken Büyükelçi Sinirlioğlu, Türkiye’nin kültürlerarası anlayış ile kültürler ve dinlerarası saygı mesajını yaymak için büyük çaba gösterdiğini, BM Medeniyetler İttifakı’nın da bu alandaki kolektif çabaların başarılı bir örneği olduğunu vurgulayarak, “Türkiye ve İspanya’nın girişimiyle tesis edilen ittifak, bugün 122 üyesiyle BM’den sonra en büyük uluslararası işbirliği platformudur.” dedi.

Türkiye-Romanya arasındaki güzel ilişkilere de değinen Büyükelçi Sinirlioğlu, futbolun iki ülkeyi birbirine bağlayan önemli bir bağ olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye’deki futbol taraftarları, Romen taraftarlar gibi, spora tutkuyla bağlıdırlar. Hagi gibi popüler bir sporcunun yeniden önemli bir Türk futbol takımının başına getirilmesi, geçmişte olduğu gibi ülkelerimizi sportif alanda birbirine yeniden bağlayan önemli bir unsur olacaktır.” diye konuştu. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.