Cumhuriyetçi Senatörler: Hunter Biden’ın Çin Hükümeti İle Bilinmeyen Çok Yakın İlişkileri Var

Joe Bidenve oğlu Hunter Biden Beyaz Saray’ın önündeyken. 20 Ocak, 2009. (Alex Wong/Getty Images)

Görünüşe göre, Biden ailesi Çin rejimiyle sanıldığından daha da fazla bağlantıya, ve Hunter Biden çalışanları ve Rus hükümeti çok daha yakın ilişkilere sahip.

Senatörlerden, Chuck Grassley (R-Iowa) ve Ron Johnson (R-Wisc), Çarşamba günü Demokrat başkan adayı Joe Biden’ın oğlunun denizaşırı anlaşmalarını ve bağlantıları hakkında bilgi verdi. Joe Biden’ın oğlunun Çin Komünist Partisi ile çok yakın ilişkilere sahip olmasıyla beraber, Moskova ile de yakın temasları görüldüğünden söz edildi.

Bu iki senatörün yaptığı basın açıklamasında Biden ailesinin Çin rejimi, Rus hükümeti ve Hunter Biden çalışanlarıyla sanıldığından çok daha fazla yakın ilişkileri olduğunu gösteren yeni belgeler var.

Yeni soruşturmaya göre, CEFC ile bağlantısı olan Şangay merkezli bir şirketten Hunter Biden’ın yakın bir iş arkadaşına milyonlarca dolar gönderildiğini görülüyor. CEFC şirketi, Çin komünist hükümetinin bir uzantısı olarak görülmektedir. Şirket, milyarder Ye Jianming tarafından kuruldu ve Ye’nin ÇKP ile bağlantıları olduğu biliniyor.

Senatörler, Biden ailesinin eski bir iş ortağı olan, James Biden, Hunter Biden ve diğer ikisiyle eski bir ortak olan ve Join Ventures’nın CEO’su olan Tony Bobulinski’nin Fox News ile yaptığı bir röportajına atıfta bulundu. Bobulinski geçen ay eski başkan yardımcısı ve ailesinin Çin tarafından “küçük düşürülmeye çalışıldığını” iddia etti.

Bobulinski: “Ve tabii ki … Enerji Bakanlığı’ndan güvenlik onayı aldım. Sonrada, kiminle konuşabileceğim, müzakere edebileceğim ve iş yapabileceğim ile ilgili yönlendirildim,” dedi. CEFC ile ilgili tüm tarih ve gerçekler göz önüne alındığında, Biden’ın herhangi bir şekilde etkilenmemiş olması neredeyse imkansızdır.

Şanghay’dan Para Transferleri

İki Cumhuriyetçi Senatör, ek raporlarında (pdf) , Şubat 2017 ve Mart 2017’de “Şanghay merkezli State Energy HK Limited adlı şirketin, Robinson Walker LLC banka hesabına her biri 3.000.000 $’lık iki transfer gönderdiğini” belirttiler. Kayıtlardan: “Bu işlemlerin ne için yapıldığı ve asıl amacın ne olduğu veya nihai olarak kimleri yararlanacağını okumak mümkün değildir.” Fakat Robinson Walker LLC’nin uzun süredir Hunter Biden’ın bir çalışanı olan Rob Walker tarafından işletildiği bilinmektedir.

İki senatör, Walker’ın, Oldaker, Biden ve Belair LLP, Seneca Global Advisors ve Rosemont Seneca Advisors dahil olmak üzere Hunter Biden’ın çok sıkı ilişkisi olduğu üç firma ile çok yakın temasları olduğunu söyledi. Hunter Biden, Oldaker’ın kurucu ortağıydı ve Seneca’ya da dahil olduğu söyleniyor.

Senatörler, “Bu işlemler doğrudan Walker ile Çin Komünist hükümeti arasındaydı ve (Walker’ın) Hunter Biden ile yakın ilişkisi nedeniyle, Hunter Biden’ın mali düzenlemeleri ile Çin Komünist hükümeti arasında başka bir bağlantı olduğunu gösteriyor” diye yazdılar.

Joe Biden, Hunter Biden’ın işleri hakkında bilgisinin olmadığını defalarca söyledi. Biden kampanyası, kendisinin, oğlunun ve Ukraynalı bir gaz şirketi çalışanının birkaç yıl önce Washington D.C.’de bir toplantı yaptığını iddia eden haberleri yalanladı. Son başkanlık tartışması sırasında Biden, Hunter gaz şirketi Burisma Holdings’in yönetim kurulunda oturduğunda “etik olmayan” hiçbir şeyin olmadığını söyledi.

Kilit Rol

Grassley ve Johnson ayrıca Bobulinski tarafından 15 Mayıs 2017’de yapılan ve Umman, Romanya, Kolombiya ve Lüksemburg’daki CEFC planlarını içeren kayıtları bulduklarını söyledi. Umman planlarıyla ilgili bu belge, Hunter Biden’ın “ilişki kurmada kilit bir rol oynadığını” gösterdi.

Belgede ayrıca, raporlara göre Hunter’ın “tüm taraflara yazı yazmaktan ve CEFC finansmanını sürdürmek ve stratejik ve operasyonel unsurları kademeli olarak onaylamak için toplantılar düzenlemekten” sorumlu olduğu iddia edildi.

Grassley ve Johnson’nın iddiasına göre, Ye Jianming’in Kremlin kontrolündeki firmalarla ve Kremlin’e bağlı şirketlerle de iş ilişkileri vardı ve görülen o ki “Çin’in Rusya ile resmi olmayan enerji köprü rolünü üstlenmişti.” Ekim 2017’de bir kısa mesajda, Hunter Biden Bobulinski’nin, Ye Jianming ile şahsen Rus devlet destekli Rosneft ile yaptığı bir anlaşma hakkında konuştuğunu ve bu anlaşmadan haberdar olduğunu söylediği bildirildi.

Eski başkan yardımcısının oğlunun da Bobulinski’ye “düzenli olarak” Ye ile konuştuğunu ve beraber “haftada bir konuştuklarını” söylediği bildirildi. Grassley’s ve Johnson, Hunter Biden’dan alıntı yaptı: Ye “yeni dairemin ilk konuğu” idi, “bana öğle yemeği pişirdi ve mutfakta birlikte yedik” ve Ye ile “bazı kişisel meselelerinde (personel vizeleri ve bazı daha hassas şeyler hakkında konuştuk).”

İki senatör, yeni belgelerin Biden ailesi ile ÇKP arasındaki bağları doğruladığını söyledi. Ayrıca Bobulinski tarafından oluşturulduğu görünen CEFC verileri ve metin mesajlarının ekran görüntüleri (Screenshots) da mevcut.

Biden’ın ekibi son gelişmelerle ilgili yorum talebine yanıt vermedi. Epoch Times bu iddialar ile ilgili Hunter Biden’ın avukatıyla da temasa geçti.

Makalenin orijinali The Epoch Times ABD’de “GOP Senatörleri: Hunter Biden’ın Çin ve Kremlin İle Sanıldığından Daha da Fazla Yakın İlişkiye Sahip” başlığıyla yayınlandı. (Almanca uyarlaması)

Yazan: Jack Philipps, Epoch Times

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.