Dalyan’da Petrol Çok Yavaş bir Şekilde Temizleniyor

Geçn hafta bir boru patlaması üzerine 1.500 ton ham petrolün Çin’in Dalyan Şehri sahillerine dökülmesinin ardından balıkçılsr ve kurtsrms ekipleri saz hasırlar,  çubuklar ve kepçeler ve diğer etkisiz yöntemlerle petrolün oldukça yavaş bir şekilde temizlendiğini rapor ettiler.

Epoch Times’a konuşan balıkçı bayan Yuan; “Bizim ailemiz  sekiz balıkçı teknesi ile petrolün arasından balık avlamaya açılıyor. Ailem hergün evi saat 5’te terk ediyor.  Bütün sepetlerimiz  hergün petrol doluyor” dedi.  Bayan Yuan deniz ürünleri yemekleri ile ünlü olan Dalyan’daki Jinşitan Altın Sahillerinde ikamet ediyor. Kendisi otoritelerin temizleme çalışmalarında balıkçılara yeterince yardım etmediklerinden yakındı.

19 Temmuz tarihinde Çin’in Devlet  Okyanus İdaresi petrol yayılımının en son tahminlere göre 166 metrekare olduğunu söyledi.  20 Temmuz tarihinde 8 şiddetindeki fırtına problemi zorlaştırırken, şu anda küçük petrol hüzmelerinin civara yayılmakta olduğu görülüyor.

Göçmen işçiler petrolü kepçeler ile temizlemek için kiralanırken, diğerleri lastik eldivenler ile siyah birikmiş petrolü çubuklar ile temizlemeye çalışıyorlar. Tabaka sahiile doğru kaydıkça,  işi çabucak bitirmek ihtimali heo daha uzak görünüyor.

22 Temmuz tarihli yerel bir Shenyang Gece Haber bültenine göre etkili olmayan bu temizleme süreci yüzünden, sahilde bazı bölgelerde petrol kirliliği en az 30 cm kalınlığa ulaşmış durumda.
Balıkçılar Epoch Times’a petrol yayılımından oluşan iş kaybının devasa boyutlarda olduğunu kendilerini deniz hıyarı yetiştirdiklerini ve düzenli olarak denizden alınan su ile suların değiştirilmesi gerektiğini,  ama şimdi deniz kirliliğinden suyu değiştiremediklerini ve bu yüzden kayıplarını çok büyük olduğunu söyledi.

Bölgedeki Greenpeace yöneticisi Zhong Gu aynı endişeleri paylaşmaktadır.  Greenpeace araştırması Jinşitan’ın patlama alanında 22 mil uzakta olmasına rağmen, 10.000’nin üzerindeki balık çiftliklerinin kirlendiğini ortaya koydu. Özgür Asya Radyosu;  “Ham petrolün kokusu sahili doldurdu; petrolün kendisi birçok zararlı madde barındırmaktadır ve bunları fazla derecede solumak kansere yol açabilir” diyerek  görüşte bulundu.

Deniz aşırı bir Çin web sitesine göre,  açıklamalardan sorumlu reami memurlar Çin Komünist Partisi medyası olan Xinhua’da olayın açıklanmasını yasakladılar

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.