Danimarkalı Profesör: Facebook, Demokrasinin Kuyusunu Kazıyor

Resim: Getty Images/KAREN BLEIER

KOPENHAG– Danimarkalı Profesör Roj Langer, Facebook’un insanları pasifleştirdiğini ve demokrasi anlayışının kuyusunu kazdığını öne sürdü. Ülkenin en tanınmış iletişim profesörlerinden biri olan Langer, Facebook’un her geçen gün insanların biraz daha uyuşuk hale getirdiğini savundu.

Kullanıcı sayısı her geçen gün hızla artan Facebook’un insan hayatı üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmiyor. Son zamanlarda bu duruma işaret eden uzmanlar, artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelen Facebook’un zararlarıyla ilgili açıklamalar yapıyor. Bu açıklamaların son örneği Danimarka’dan geldi.

Daha önce Arhus ve Roskilde Üniversitelerinde hocalık yapan ünlü iletişim profesörü Roj Langer, Facebook’un insanları aslında hayatları için hiç bir önemi olmayan gereksiz detaylara saatlerce vakit harcar hale getirdiğini savundu. Birçok kişinin Facebook nedeniyle insan içine çıkıp topluma katılamadığını belirten Langen, Facebook’un insanları uyuşturduğunu ifade etti.

Kendisinin bir iletişimci olarak, “her türlü iletişimin iyi olduğu” tezine katılmadığının altını çizen Prof. Langen, bilgisayar vasıtasıyla gerçekleştirilen iletişimin zamanla insanları bağımlı hale getireceğini söyledi.

FACEBOOK KULLANMAYAN YAŞLILAR SOSYAL HAYATIN GERİSİNDE KALIYOR, BU ÇATIŞMAYA NEDEN OLUR

Prof. Roj Langen günümüzde Facebook kullanıcısı olmayan yaşlı nüfusun sosyal hayatın gerisinde kaldığını belirtti. Bu durumun zaman içerisinde nesiller arasında çatışmaya neden olacağının altını çizen Langen, yapılması gereken şeyin insan hayatı için gerçekten önemi olan konularla ilgilenmek olduğunu ifade etti.

Facebook üzerinde kurulan arkadaşlıkların hiç bir derinliği olmadığını savunan Langen, insanların Facebook kullanırken kendilerine kesin sınırlar belirlemesi gerektiğini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.