Davutoğlu Esad’la görüşmesinde “Akan kanı durdurun” dedi

Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile 6,5 saat süren bir görüşme yaptı(ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Dün Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye devlet başkanı Beşşar Esad ile Şam’da bir araya geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye’deki şiddetin bitmesi ile ilgili mesajın Esad’a ulaştırılması için Davutoğlu’nu Suriye’ye göndermişti.

Dış işleri Bakanı Davutoğlu, Suriye Başbakanı Esad’la toplam 6,5 saatlik görüşme yaptı. Toplam 6,5 saat süren görüşmenin 3,5 saati Esad ile birebir görüşme sağlandı, diğer 3 saat ise diğer Suriye rejim üyeleri ile görüşülerek yapıldı.

Davutoğlu, Esad ile yaptığı görüşmede, sivil göstericilere uygulanan operasyonların sona erdirilmesi mesajını iletti.

Ankara’ya dönüşünde havaalanında bir basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu,” Somut adımları ele aldık ve ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi. Yapılan görüşmede Davutoğlu, “Teröristle sivil halkın ayırt edilebilmesinin terörle mücadele de etkin olacağını” belirttiğini söyledi.

Davutoğlu,”Türkiye Büyükelçimiz Hama’ya gitti, halk ile karıştı ve birebir Hama şehrinin tüm sokaklarını dolaştı” dedi.  Hama şehrinden tankların çekildiğinin görüldüğünü belirtti.  Fakat bunun dışında belirgin bir hareketlilik olmadığını da sözlerine ekledi.

Davutoğlu, birkaç gün içinde Türk medyasının Suriye’ye gidebileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, “Hama şehrinden tanklarının çekilmesinin görüşmenin pozitif yönde etki etmesinin işareti olduğunu” belirtti.

Bugün, Mısır Dış işleri Bakanı ile yaptığı görüşmede bir basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Diğer ülkelerin mesajını iletme ile ilgili yapılan yorumlara, “Biz Suriye’nin kaderini kendi kaderimiz olarak ve geleceğini kendi geleceğimiz olarak görürüz. Suriye ile ilgili kendi kaygılarımız kendi perspektiflerimiz vardır. Bundan kaynaklı sadece kendi görüşlerimizi belirttik” diye cevap verdi.

Dün Esad ile yapılan görüşmenin ardından Ürdün, Almanya, Brezilya Dış İşleri Bakanlarının ve ABD Dış işleri Bakanı Clinton’ın kendisini arayarak yapılan görüşme ile ilgili bilgi aldıklarını ifade etti.

Erdoğan ise , “Türkiye’nin mesajını götürdük, biz başka bir ülkenin değil kendi çözümümüze bakarız” dedi.

Konu ile ilgili diğer haberlerimiz;

Suriye’de meydana gelen şiddet olaylarını komşular kınadı

Suriyeli şahid Muhammed: “Hama’da en az 300 kişi öldü”

Suriye Ramazan’a kanlı girdi

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.