Davutoğlu: İpek Yolu’nu Demiryolları İle Canlandıracağız

PEKİNÇin temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ziyaretinin üçüncü ayağı ve İpek Yolu’nun başlangıcı tarihi Xian (Şian) şehrinde Shaanxi eyalet vali yardımcısı Luo Qijian ile görüştü.

Davutoğlu, bugün, duvarlarında Kur’an-ı Kerim’in tüm ayetlerinin tahta oymalara Çin ve Arapça’sının yazıldığı ve Çin mimarisiyle yapılan Büyük Cami ile Müslüman mahallesini ziyaret ettikten sonra Terracotta Toprak Askerler Müzesi’ni gezdi. Ardından Shaanxi eyaleti yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Davutoğlu, eyaletin uçak sanayi ve rüzgâr enerjisi konusunda avantajlı olduğunu ve bu konuda işbirliği yapmak istediklerini kaydetti. Xian şehrinin tarih ve ekonomi potansiyeli olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, kültür ve turizm alanında da işbirliği yapılabileceğini kaydetti. Davutoğlu, Çin ile eyaletler bazında da işbirliğine gitmek istediklerini ifade etti.

Davutoğlu, Adıyaman’ın, Xian ile kardeş şehir olması önerisinde de bulundu. Vali yardımcısı Luo ise, Davutoğlu’nun ziyaretinin Türk-Çin ilişkilerini geliştireceğini belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğine dikkat çekti. Luo, ”Bu ilişkileri daha da geliştirmek istiyoruz” diye konuştu. Luo, kendisinin 2005’te İstanbul’a gittiğini ve o zaman Çin’in telekomünikasyon sorumlusu olduğunu ve bu alanda işbirliği yollarını aradığını, şimdi bu işbirliğinin değişik alanlarda yapılabileceğini dile getirdi. Görüşmenin ardından Luo, Davutoğlu onuruna bir yemek verdi. Davutoğlu, buradaki temaslarının ardından Şanghay şehrine geçecek.  

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.