Davutoğlu: İran’la uranyum anlaşması için arabuluculuğa hazırız

TAHRANDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi bir ziyaret için bulunduğu Tahran’da, İran’ın nükleer programına ilişkin en iyi çözümün diplomasi olduğunu bir kez daha tekrarlayarak, Ankara’nın İran ve dünya güçleri arasındaki görüşmelere arabuluculuk etmeye hazır olduğunu söyledi.
Dün gerçekleştirdiği Irak ve Azerbaycan ziyaretlerinin ardından gece de Tahran’a gelen Davutoğlu, bu sabah İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü. İki bakan görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Ahmet Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada “Türkiye, uranyum değişim konusunda üçüncü bir ülke olarak bir arabulucu gibi hareket etmeye hazırdır ve bu yolun da faydalı olmasını ümit etmektedir.” dedi. Davutoğlu, “Bu nükleer yakıt takası için neler yapabileceğimizi görmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.” diye ekledi.
Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan anlaşma gereği, İran’a nükleer yakıt sağlanması, karşılığında da İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması öngörülüyordu. Ancak anlaşmaya yönelik görüşmeler, İran’ın değiş-tokuşun aynı anda ve İran içinde olmasını istemesi ve Batı’nın da bunu reddetmesi yüzünden çıkmaza girmişti.
Mutteki, hafta sonu yatığı başka bir açıklamada da İran’ın anlaşmaya hazır olduğunu ve BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi ile bir toplantı yapmayı planladığını söylemişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.