Davutoğlu, Kırım Hanlığı’nın merkezi Han Saray’ı gezdi

BAHÇESARAYUkrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün 16-18’inci yüzyıllar arasında Kırım Hanlığı’nın yönetildiği Han Saray’ı gezdi.

Kırım’ın en çok bilinen tarihi mekânı olan Han Saray’ın girişinde Bakan Davutoğlu’nu ellerinde çiçekler ve Türk ve Kırım bayrakları olan geleneksel kıyafetli çocuklar karşıladı. Çocuklarla yakından ilgilenen Davutoğlu daha sonra çocuklarla birlikte Kırım ve Türk bayrakları önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Müzeyi gezen küçük çocuklarla da ilgilenen ve harçlık veren Davutoğlu’nu müze içerisinde Kırım Halk müziği ile karşılandı.

Burada Kırım Tatarı genç ve çocukları heyete özel halk oyunu gösterisi yaptı, gösteriyi beğenen heyet “Maşallah” diyerek ekibi alkışladı.

Ukrayna Milletvekili Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Cemiloğlu’nun eşlik ettiği Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyeti Han Saray hakkında müze müdüründen bilgi aldı.

Han Saray’ın girişindeki ibadete açık Han Cami’de ikindi ezanın okunması üzerine Bakan tarihi Han Cami’de ikindi namazını eda etti. İlk yapıldığı dönemde kubbeli olan fakat 1736 yılında Rus orduları tarafından yıkılan cami şimdiki görünümüne 1740’lı yıllarda Selamet Giray Han döneminde kavuşmuş.

Rus şairi ve Rus edebiyatının kurucu isimlerinden Aleksandr Puşkin’in şiirlerine de ilham kaynağı olan meşhur “Gözyaşı Çeşmesi” hakkında bilgi alan Davutoğlu, çeşme önünde Mustaf Cemiloğlu’nun elini sıkarak; “Allah Kırım Tatarlarını bir daha ağlatmasın.” dedi.

Heyet, İtalyan mimar Alevizio Novi tarafından yapılan ve Rönesans dönemi özelliklerini taşıyan demir kapı önünde toplu fotoğraf çektirdi.

Daha sonra Han Saray içerisindeki kabristanı ziyaret eden ve burada eski yazı ile yazılmış mezar taşlarını okuyan Davutoğlu, ziyarete kapalı türbeleri açtırarak medfun Kırım Hanları ruhuna Fatiha okuduktan sonra Han Saray’da ayrıldı.

Davutoğlu, TİKA’nın gerekli makamlarla görüşmelerini; türbelerin restore edilmesini istedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.