Davutoğlu, Nizip’ten Ayrıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franz Timmermans, yaptıkları incelemenin ardından AFAD Nizip-2 Barınma Merkezi’nden ayrıldı.

1624744
Fotoğraf:İHA

Davutoğlu, Tusk, Merkel ve Timmermans, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda 2 bin 818 Suriyeli mültecinin bulunduğu Nizip 2 Barınma Merkezi’nden ayrıldı. Kamp içerisindeki bazı çadırlarla inceleme yapan liderler, Türkiye’deki Suriyeliler ve Suriye’deki son durumu değerlendirdi. Liderlere, AB’nin ilk etapta vereceği 3 milyar Euroluk yardımın kullanılacağı noktalar konusunda da detaylı bilgi verildi. Barınma merkezindeki muhtarlarla da görüşen liderler, yaşam koşulları hakkında detaylı bilgi aldı.

Liderler, kamp içerisinde açılan ve mültecilerin yaptığı resimlerin yer aldığı sergiyi gezdi. Zaye Zof ismindeki Suriyeli kadının çizdiği Başbakan Davutoğlu ile Merkel’in kara kalem çalışması da liderlerin dikkatini çekti. Suriyeli ressam Zof, resmi çizerken en çok Başbakan Davutoğlu’nun gözlüklerinde zorlandığını ifade etti.

Davutoğlu ve Avrupalı liderlerin Gaziantep’teki programına Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Mehmet Şimşek ile AB Bakanı Volkan Bozkır, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Gaziantep milletvekilleri, kent protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri de eşlik etti.

Yaklaşık 50 dakika Nizip-2 Geçici Suriyeli Barınma Merkezi’nde kalan liderler, Gaziantep Üniversitesi Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek Türkiye-AB Suriyelilere Yardım Programı açılış törenine katılmak üzere Nizip-2 Geçici Barınma Merkezi’nden ayrıldı.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.