Davutoğlu: Türkiye Ve Çin İçin Yeni Bir İşbirliği Paradigması Doğuyor

PEKİNResmi Çin temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Çin arasında yeni bir işbirliği paradigması doğduğunu söyledi.   

Davutoğlu, Çin temaslarının ardından Pekin’deki Türk Büyükelçiliği’nde bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, son derece faydalı ve yapıcı görüşmeler yapıldığını ve ziyaretin zamanlamasının, ele alınan konuların ve görüşmelerin önemli olduğunu ifade etti.
  
Çin’in değişik bölgelerine farklı nitelikte, farklı özelliklerin öne çıktığı bir ziyaret yaptıklarını aktaran Davutoğlu, Urumçi’de tarihi bağların çok kuvvetli olduğu Uygur Türkleri ile kültürel ağırlıklı ve mevcut sorunların ele alındığı görüşmelerde bulunduklarını anlattı. Konuşmasında Davutoğlu, geçen yıl bölgede yaşanan üzücü olaylardan sonra gerek Kaşgar gerekse Urumçi’de sükûnetin sağlanmış olmasının, barışçı bir atmosfer ve ortamın gerçekleşmesinin önemli olduğunu dile getirdi.  
 
Görüşmelerinde stratejik ilişkiler boyutunun içini doldurmaya çalıştıklarını, Türk-Çin ilişkilerini dört ayrı düzlemde ele aldıklarını söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu: “İki ülkenin küresel boyutta birlikte yapabileceklerini konuştuk. Asya’da gerçekleştirilecek ve uluslararası örgütlerde yapılacak işler ile küresel barışa nasıl katkıda bulunulabilir konusunu görüştük. İkili alanda çok önemli kararlar aldık. Kurulan ortak çalışma grubu gelecek yılın ilk aylarında Türkiye’de toplanacak. Ortak çalışma alanlarını kapsayan ‘Ortak çalışma eylem planı’ ortaya konulacak.” İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin çok daha sık yapılmasını kararlaştırdıklarını da belirten Davutoğlu, bundan sonra her yıl mutlaka karşılıklı üst düzey ziyaret olacağını belirtti.
 
 ERDOĞAN ÇİN’E GELİYOR
 
 Stratejik işbirliğinin çerçevesini de bu ziyaretlerde revize edeceklerini anlatan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek yıl muhtemelen yaz aylarında Çin’e geleceğini duyurdu. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’yu da Türkiye’ye davet ettiklerini belirten Davutoğlu, gelecek yıl Türkiye-Çin diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 40. yılı olacağını, bu nedenle gelecek yıl iki ülke arasındaki stratejik işbirliği konseptinin içinin doldurulacağını dile getirdi.
 
 Davutoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi’nin de gelecek yıl Türkiye’ye geleceğini söyledi. Davutoğlu, kültürel ilişkileri de geliştireceklerini belirterek, Çin’de Yunus Emre Kültür Merkezi açacaklarını ifade etti ve gelecek yıllarda iki ülke arasındaki kültür yıllarının yapılacağını hatırlattı.
 
GUANGZHOU’YA YENİ BAŞKONSOLOSLUK
 
 Yıllardır Türklerin büyük sorunlar yaşadığı ve bir başkonsolosluk açılmasını beklediği Guangdong eyaletinin merkezi Guangzhou’da yeni bir başkonsolosluk açılacak. Bu müjdeyi Bakan Davutoğlu verdi. “Türkiye’nin Çin’de Şanghay ve Hong Kong dışında üçüncü olarak da Guangzhou’da bir başkonsolosluk açılacak. Bu konuda mutabık kaldık ve en kısa sürede atama yapılacak.” diyen Davutoğlu, “Çin bizim için neredeyse bir kıta, mümkün olan en fazla eyalette başkonsolosluk açmayı istiyoruz. Onlar da kendi temsilciliklerinin sayısını isterlerse artırabilirler.” diye konuştu.  
Bakan Davutoğlu, iki ülkenin diplomasi akademileri arasındaki ilişkilerin ve faaliyetlerin de artırılacağını da ifade ederek, iki ülke arasında ekonomik olarak da önemli bir perspektif oluşturduklarını kaydetti. Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Çin için yeni bir işbirliği paradigması doğuyor, buna çok önem veriyoruz. Soğuk Savaş dönemindeki olağanüstü durumdan çıkarak tarihte olduğu gibi ilişkileri en üst seviyede tekrar kurmaya kararlıyız.”
 
THY’nin Kaşgar ile Urumçi’ye uçmasını da önerdiklerini anlatan Davutoğlu, bu konunun henüz düşünce aşamasında olduğunu ama Çin tarafının da prensipte buna olumlu baktığını söyledi. Davutoğlu, Türk ve Çin halklarını yakınlaştırmaya yönelik her türlü adımı atmak istediklerini de vurguladı.
 
 STRATEJİK İŞBİRLİĞİ KONUSU
 
Türkiye ile Çin arasında kurulan stratejik işbirliğine ilişkin soruya verdiği cevapta Davutoğlu, iki ülkenin çok köklü geleneklere sahip olduğunu ve ilişkilerin tarihi derinliği çerçevesinde yoğun ilişkiler kurulmasından daha normal bir şey olamayacağına işaret etti. “Bu bir alternatif değildir. Bu ilişkileri böyle görmüyoruz. Genel strateji içinde birbirine tamamlayıcı unsurlar olarak görüyoruz. Asya kilimleri gibi her renk bir harmoni içinde bulunur. Bu ilişkileri de böyle düşünmek gerekir. Türkiye’nin Çin ile kuracağı stratejik işbirliği, komşuları ile kurduğu yüksek düzeyli işbirliğinden biraz daha farklı olacak. Ortak bir çalışma grubu ve stratejik işbirliği eylem planı oluşturuldu. Düzenli üst düzey istişareler yapılması suretiyle ilişkileri geliştireceğiz ve farklı küresel konularda ortak çalışmalar yapacağız. Küresel ölçekteki konularda Çin ile konuşacak çok şey var.
 
Enerji ve Hazar havzası konusundaki soruyu da Bakan Davutoğlu şöyle yanıtladı: “İki ülkeyi bu bölgede rakip olarak görmemek gerekir. İki ülke de büyüyen bir ekonomiye sahip ve dolayısıyla artan bir enerji ihtiyacı içinde. Bu nedenle iki ülke de enerji fiyatlarının düşük olmasını çıkarına görüyor. Bu da bölgede istikrar ortamının temin edilmesi ile sağlanacak. Bu nedenle Orta Asya ve Ortadoğu’da barışı en fazla talep eden iki ülke, Türkiye ile Çin’dir. Çin ile nükleer enerji konusunda da daha yakın bir işbirliği olması konusunda karar aldık.”
 
İSRAİL MEDYASI
 
İsrail’in, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde bir tehdit olarak değerlendirildiğine ilişkin İsrail basınında çıkan haberler ile İsrail Turizm Bakanının açıklamalarının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “İlkesel olarak bu belge, gizli ve mahremiyeti olan bir belgedir. İçindekilerin dışarı çıkması söz konusu olamaz. Bu belge hakkında kamuoyuna açık bir değerlendirme yapmam da mümkün değildir. Dolayısıyla İsrail basınında yer alan bu tür iddiaların pratikte bir zemini ve karşılığı yoktur. Provokatif tarzda yapılan ve maalesef son dönemde İsrail basınında sık sık gördüğümüz tarzda provokatif nitelikli haberlerin bir örneğini teşkil eder. Burada Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin muhteviyatı ile ilgili herhangi bir şey söylemiyorum. Ancak böyle bir muhtevanın gizliliğine rağmen bu tür haberler kaynaksız şekilde yer alıyorsa burada iyi niyet aramamak gerekir. Bu temelde yapılan açıklamaları da temelsiz ve yanlış buluyoruz.” diye konuştu.
 
Haberler üzerine bir girişimde bulundunuz mu? şeklindeki bir soruya da Davutoğlu, “Ankara bir gazete haberi üzerine girişim de yapmaz, açıklama da yapmaz. Sürekli bu konuları karşılıklı olarak tartışmayı doğru bulmuyoruz.” cevabını verdi.
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.