Davutoğlu Ve Merkel Sığınmacılarla Bir Araya Geldi

Başbakanı Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franz Timmermans, AFAD Nizip-2 Barınma Merkezi’nde Suriyeli sığınmacılarla bir araya geldi.

1624675
Fotoğraf:İHA

Davutoğlu, Tusk, Merkel ve Timmermans, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda 145 bin metrekarelik alanda kurulan Nizip 2 Barınma Merkezi’ni ziyaret etti. Başbakan Davutoğlu, yaklaşık 500 metrekare spor alanı, 300 metrekare oyun parkı alanı, 2 çamaşırhane, 1 market, 2 kuaför, 1 mescit, 2 TV salonu ve 2 internet salonunun bulunduğu barınma merkezi hakkında Merkel ve beraberindeki Avrupalı liderlere bilgi verdi. Liderler, 282 personel görev yaptığı 4 bin 818 Suriyelinin yaşadığı barınma merkezinde Suriyeli çocuklarla yakından ilgilendi. Davutoğlu ve liderler, Suriyeli çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı. Günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi. Bir süre ayakta sohbet eden liderler, mültecilerin durumlarını ve yaşam koşullarını yerinde inceledi.

Barınma Merkezi yetkilileri tarafından AFAD Nizip-2 Barınma Merkezinde bugüne kadar 363 çocuğun doğduğu, merkezde bin 818 Suriyeli çocuğun eğitimine devam ettiği belirtildi. Barınma merkezinin yaşam koşulları hakkında liderlerle detaylı bilgiler veren Başbakan Davutoğlu, Türkiye, Suriyeli sığınmacıların yaralarının sarılması ve yeniden hayata tutunmaları için BM standartlarında yaklaşık 10 milyar ABD doları tutarında bir kaynak harcandığını, uluslararası toplumun ise Türkiye’nin bu fedakarlığına katkısı ise bugüne kadar yalnızca 462 milyon ABD doları olduğunu ifade etti.

Liderlerin çadırda incelemesi sürüyor. İncelemenin ardından Davutoğlu ve Avrupalı liderler, Gaziantep Üniversitesi Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek Türkiye-AB Suriyelilere Yardım Programı açılış törenine katılacak.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.