Davutoğlu’dan Barzani’ye: Komşunun Evine Ateş Düşerse Kendi Evimize de Düşmüş Sayılır

ERBİLSekiz aydır hükümetin kurulamadığı Irak’a destek olmak için bölgeye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temaslarına Kuzey Irak’tan başladı. Bakan Davutoğlu, Bölgesel Kürt Yönetimi yetkilileri ile görüşmek üzere Erbil Uluslararası Havaalanı’ndan bugün Erbil’e geldi. Ardından Kürt Yönetimi’nin bulunduğu Beyaz Köşk’e geçen Davutoğlu, burada Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. Davutoğlu, ziyaretini ise Barzani’ye söylediği şu sözlerle özetledi: “Komşumuzun evine ateş düştüğünde kendi evimize de ateş düşer. Ateşe müdahale etmek gerekir.”

Bugün BAE’ye gitmesi planlanan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, sürpriz bir kararla rotasını Erbil ve Bağdat’a çevirdi. Ziyaret, bugüne kadar hükümet kurma girişimleri çerçevesinde Iraklı liderleri ağırlayan Ankara’nın, “hükümet kurulmadan Bağdat’a gitmeme” siyasetinde değişiklik olarak yorumlanıyor.

Davutoğlu, ziyaretin ilk ayağında ilk önce Kuzey Irak’ta Bölgesel Kürt Yönetimi yetkilileri ile bir araya geldi. Davutoğlu, Beyaz Köşk’te bölgesel yönetimin Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Behram Salih ile bir araya geldi.

TÜRKİYE SAĞLAM BİR IRAK’IN İNŞASI İÇİN ÇALIŞIYOR

Görüşme başlamadan önce gazetecilere açıklamada bulunan Davutoğlu, “Burası bizim için çok önemli.” dedi. Irak’a Erbil ve Bağdat’ta görüşmelerde bulunamak üzere geldiklerini kaydeden Davutoğlu, “Türkiye sağlam bir Irak inşası için çalışıyor ve biz de bu işte önemli bir rol üstlenmek istiyoruz. Umudumuz kısa sürede Irak’ta güvenlik sağlanır ve hükümet kurulur. Bu tüm Iraklıların yararına olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bu açıdan Barzani’nin rolünün ve görüşünün önemli olduğunu söyleyen Bakan Davutoğlu, “Iraklıların görüşlerini birbirine yakınlaştırmak istiyoruz, yarınki görüşmelerde bunun üzerinde daha da duracağız.” diye ekledi.

Ardından Barzani ile görüşmesi başlamadan önce basın mensuplarına görüntü verilirken, Davutoğlu muhatabına “Komşumuzun evine bir ateş düştü mü kendi evimize de düşer, ateşe müdahale etmek lazım.” ifadelerini kullandı. Ankara, daha önce hükümet kurma çalışmalarına destek vermek amacıyla birçok ismi ağırlamıştı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, son olarak hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Türkiye’ye gelen Irak İslam Partisi Genel Sekreter Yardımcısı İyad Samarrai ile perşembe günü görüşmüştü. Geçtiğimiz ay da hükümet için kilit roldeki Kürt İttifakı’ndan bölgesel Kürt yönetiminin eski Başbakanı ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani Ankara’ya gelmişti.

Ankara, Mesud Barzani’nin tüm grupları Erbil’de buluşturma çağrısına destek vermişti. Ankara, Barzani’den önce ise koltuğunu koruyacak formüller arayan Başbakan Nuri el Maliki’yi ağırlamıştı. Türk tarafı Maliki’ye tüm grupların dahil olduğu ulusal hükümetin Irak’ın istikrarı için en uygun seçenek olduğu mesajı vermişti. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.