Davutoğlu’nun Kamu Diplomasisi Projesi Hayata Geçiriliyor

EDİRNEDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kamu diplomasisi adını verdiği proje hayata geçiriliyor. Proje ile birlikte bakanlığın bünyesinde görev yapan üst düzey yetkililer yurt genelinde Türk dış politikası ile ilgili bilgileri birinci ağızdan aktarmış olacak. Bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik Genel Müdürü Büyükelçi Reha Keskintepe, Türkiye’nin Priştina Büyükelçiliği’ne yeni atanan Songül Ozan, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Tuncay Babalı, Güvenlik ve İstihbarat Dairesi’nden 3. Katip Azra Akıncı ve Daire Başkanı Levent Eler Edirne’ye geldi.

Ziyareti ile ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik Genel Müdürü Büyükelçi Reha Keskintepe, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başlattığı kamu diplomasisi projesi kapsamında Edirne’ye geldiklerini söyledi.

Bakanlığın bünyesinde görev yapan büyükelçiler, müsteşarlar, genel müdürler, yurdun çeşitli illerine giderek ziyaretler gerçekleştireceklerini anlatan Keskintepe, “Türk dış politikasını ve bakanlığı tanıtmak üzere bir program yapıyoruz. Bu kapsamda ilk defa Edirne’yi ziyaret ettim. Bu ziyaret kapsamında Sayın Valimize nezaket ziyareti yapıyoruz. Ardından sayın rektörümüzü ziyaret ederek, üniversitede Türk dış politikası hakkında bir konferans vereceğiz. Ondan sonra Edirne’yi tanıyacağız. Ve bu ziyaret çerçevesinde Edirne’nin dış politikasına olabilecek katkılarını tabii ki ele alacağız. Dolayısıyla burayı biz öğreneceğiz ve dış politika ile ilgili bilgileri birinci elden aktarma imkanı bulacağız.” dedi.

Büyükelçiler ve bakanlık yetkilileri daha sonra Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran’ı ziyaret etti. Rektör Duran, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuklarına üniversite hakkında bilgiler verdi. Daha önce birçok ülkenin büyükelçilerinin üniversiteye geldiğini anlatan Rektör Duran, ancak şu ana kadar Türk büyükelçilerinden üniversiteyi ziyaret gelen kimsenin olmadığını açıkladı.

Rektörün sitemini “Bizim görevimiz dışarıda” şeklinde espri ile cevaplayan Büyükelçi Reha Keskintepe, kendisinin buraya ilk ziyaretinin olduğunu bundan sonra daha çok geleceklerini kaydetti.

Bakanlığın İstanbul’da bir temsilciliğinin bulunduğunu ifade eden Keskintepe, bu temsilciliklerin sayısının önümüzdeki dönemde artırılacağını ve Edirne’de de temsilciliğin açılması için bakanlığa öneride bulunacağını aktardı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.