Dede Korkut’un Şehri Kızılorda’ya Yoğun İlgi

Fotoğraf:İHA

Kazakistan’ın Kızılorda eyaletinde Dede Korkut adına yapılan ‘Korkut Ata’ mozolesine yerli ve yabancı turistlerin ilgisi oldukça yoğun şekilde devam ediyor.

Kazakistan tarafından yapılan Dede Korkut’un gömüldüğü yer Sırderya kıyısındaki Korkut Ata mozolesine gelen yerli ve yabancı turist sayısı her geçen gün artarak devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre turistler, Kızılorda şehrine Dede Korkut’un mezarını ziyaret etmek için geliyor. Turistlerin ilgisini çeken Dede Korkut’un memleketi gün geçtikçe gelişiyor.

Dede Korkut’u tanıtmak ve geçmişine sahip çıkmak amacıyla Kazakistan’ın gerekli adımları attığı belirtilirken, konuyla ilgili araştırma yapan gazeteci Nazgul Kenzhetay, “Dünya üzerinde birçok yerde Dede Korkut’un mezarı olduğu iddia ediliyor. Ancak şimdi Dede Korkut’un mezarının nerede olduğunu tartışacak zaman değil. Tüm Türk aleminin bilgesini, felsefecisini geleceğe sağlıklı bir şekilde aktarma zamanı. Türk dünyasının tüm alimleri bir araya gelerek Dede Korkut’un parlak portresini yükseltmeye devam etmesi gerek. Dede Korkut’un mezarına gelen turistlere onun hakkında daha fazla bilgi verilmesi gerekiyor. Çünkü Dede Korkut gibi insanlar tarihte tekrarlanmaz” dedi.

Dede Korkut, Oğuzların Bayat boyundan olup Hazreti Muhammed’in (SAV) yaşadığı zamana yakın bir dönemde yaşamıştır. Yani ilk Müslüman Türklerdendir. Bozkır hayatının geleneklerini ve törelerini çok iyi bilen, kabile teşkilatını koruyan yarı-efsanevi bir bilgedir ve Türkler’in en eski destanı Dede Korkut kitabındaki hikayelerin anlatıcısı ozandır. Dede Korkut’un Sirderya Havzasında yaşayan Kırgız, Kazak, Karakalpak ve Türkmenler tarafından ziyaret edilen Kalinski ile Kızılorda arasında Sirderya Nehri’nin Aral Gölü’ne yakın bir yerinde mezarı bulunmaktadır.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.