Defne Sesin Okay ‘Ay Sustu’ Sergisi

Nefes, geçmişle gelecek arasında gidip geliyorsa, yolculuktan söz etmek mümkündür… Yolculuk, geçmişle gelecek arasındaki nefestir… Yolculuktaki her nefes, Ay ’ın sustuğu zamandır. Sessizliğin ve Ay ‘ın rengidir mavi… Mavide kaybolmak, Ay’da kaybolmaktır. “Ay Sustu”, sessizliğe tanıklık, ağaçların da buna tanıklığıdır.

Yaşamda yoğunlukla karşılaşılan, benzerlerinden pek farklı olmayan, kısacası sıradan olan her şeye “herhangi…” diyoruz. Günümüzün “dijital kolaylıklı fotoğraf” dünyasında “fotoğraf”, herhangileşmiş bir nesne haline dönüşüyor.

Herhangi bir şeyin, “herhangi” olarak kalması, ya da “herhangi”likten kurtulması, tümüyle, onun çabasina bağlıdır. Sanatçı Defne Sesin Okay, doğal olandan kültürel olana yolculuğunda, hem düşünsel hem de teknik olarak harcadığı çabasıyla fotoğrafı herhangilikten kurtarıyor. Sergide yer alan kağıt üzerindeki imajlar, 19. Yüzyılın ikinci yarısında, özellikle pictorialistler tarafından çok yaygın olarak kullanılan güneş baskısı yöntemlerinden, Van Dyke ve Cyanotype teknikleriyle gerçekleştirilmiştir.

Kağıtlar, muz ağacı yaprağı ve Philippine gampi adı verilen organik malzemeden, Defne Sesin Okay tarafından üretilmiştir.

Üretim, tamamen el işçiliği ile gerçekleştirilmektedir. Yukarıda sözü edilen organik malzemelerin kaynatılarak yumuşaması sağlanır. Ardından taşla ya da tokmakla dövülür. Kağıdın dokusu için istenilen etkiye bağlı olarak gerekirse mikserden geçirilir.

Elde edilen ‘pulp’ ya da diğer bir deyişle ‘hamur’, belli oranda su ile karıştırılarak elekten geçirilir ve ıslak bir zemine aktarılır. Hidrolik pres ya da laminat gibi malzemelerle prese sokularak, suyun taşıyıcı zemin üzerinden akması sağlanır. Daha sonra da kurutulur.

Ortaya çıkan “şey” artık herhangi bir fotoğraf değildir.

Sanatçı Hakkında:
1998 Mimar sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesi Fotoğraf Bölümü mezunu Defne Sesin Okay, 2004 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını bitirdi.

Açtığı kişisel ve katıldığı karma sergiler;
2010 ’da “Saklı Zaman” ile Galeri G art‘da kişisel sergi.
2003 ’de “Saklı Zaman” ile Bergerac Fotoğraf Festivali –Fransa‘da kişisel sergi.
2002 yılında Kanada’nın The Banff Centre’da düzenlenen 7 haftalık workshopa katıldı. Çalışma, kağıt üretimi ve kağıtlarla elde edilen fotoğraf baskıları üzerinedir. The Banff Centre’da bulunan Walter Phillips Gallery’de bu çalışmalardan kişisel sergi açtı.
Yine bu çalışmaları ile 2002 yılında 6.Toronto Fotoğraf Festivali’ndeki karma sergiye katıldı.
2000’de “ İzler” Angers / FRANSA Üç heykeltraş -bir fotoğrafçı karma sergi,
1999’da “İzler“ Devlet Güzel Sanatlar Galerisi / İstanbul
1999’da “Araba Mezarlığı“ Ankara Karma sergi
Dört sene Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde fotoğraf öğretim görevlisi olarak ders veren Okay ayrıca profesyonel olarak reklam fotoğrafçılığı yapmaktadır.

Ay Sustu isimli sergi 10 Mayıs 2011 tarihine kadar Salı dışında her gün saat 11:00 – 19:00 arası gezilebilir. Her sergide olduğu gibi bu sergide de galeri gelirinin tamamı AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) ‘ e bağışlanacaktır.

Mekan: Galeri G-art
Adres: Harbiye Mah. Kadırgalar Cad. No:3 Maçka İstanbul

Yoruma kapalı.