Denetimli Serbestlik Yasası Kapsamında 15 Bin Hükümlü Serbest Kalacak

Denetimli Serbestlik Yasası Kapsamında 15 Bin Hükümlü Serbest Kalacak

 

Ulucanlar Cezaevi

‘‘Denetimli Serbestlik Yasası’’ olarak da bilinen koşullu salıverilmesine 1yıl ya da daha az kalan hükümlülülerin cezalarının geri kalan kısmını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçirmesini sağlayan yasa resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yasadan yaklaşık 15 bin hükümlünün yararlanacağı bekleniyor. İlk tahliyeler Ankara Açık Cezaevi ve İnfaz Kurumu’nda gerçekleşti. Cezaevinden ilk tahliye olan mahkum Mustafa Zinci oldu.

Resmi Gazetede yayınlanan ‘‘Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri Koruma Kurulları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna’’ göre, açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitimevinde toplam cezasının beşte birini tamamlayan,cezalarının  koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Buna infaz hakimi karar verecek.

Yasa değişikliğinden yararlanacaklar arasında koşullu salıverilmesine 2 yıl veya daha az süre kalan ve 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan kadın hükümlüler, maruz kaldıkları ağır bir hastalık, sakatlık ya da kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen ve koşullu salıverilmesine 3 yıl veya daha az süre kalan hükümlüler de yararlanabilecek. Ağır hastalık, sakatlık veya kocama hali Adli Tıp Kurumu’ndan alınan veya Adalet Bakanlığı’nca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumu’nca onaylanan bir raporla belgelendirilmesi gerekecek.

Adli para cezasının ödenmemesi nedeniyle, cezası hapse çevrilen hükümlülerin erken tahliye süresi, hak ederek tahliye esas alınmak suretiyle hesaplanacak.Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.

Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek. Belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.(Gazete Vatan)

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.