Deniz Bölükbaşı Hayatını Kaybetti

Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Ahmet Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında yaşamını yitirdi.

DENİZ BÖLÜKBAŞI KİMDİR?

Türk siyasetine damga vuran isimlerden Osman Bölükbaşı’nın oğlu olan deneyimli diplomat Deniz Bölükbaşı, 25 Ekim 1949’da Ankara’da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Bölükbaşı, Dışişleri Bakanlığının merkez teşkilatında çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra Atina ve Bonn Büyükelçiliklerinde Elçi Müsteşarlığı ve Lizbon Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Birinci Hukuk Müşavirliği görevini yürüten Bölükbaşı, Başbakan Yardımcısı Dış Politika Başdanışmanlığına atandı. Cenevre Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi oldu.

Türkiye’nin Bölükbaşı’nı tanıdığı olay ise tartışmalı 1 Mart tezkeresiydi. Irak savaşı öncesi ABD ile yapılan müzakerelerde Türk tarafında yer alan en üst düzey diplomatik isim olan Bölükbaşı, daha sonra 23. dönem milletvekili olarak MHP’den Meclis’e girdi.

12 Haziran 2011 seçimleri öncesi patlak veren kaset skandalı sonrası milletvekilliğinden ve MHP’deki görevlerinden istifa eden Bölükbaşı, aktif siyasettten çekilmişti.

Akademik çalışmalarını sürdüren Bölükbaşı, diplomasi alanında da kitaplar kaleme aldı.

Bölükbaşı, evli ve iki çocuk babasıydı.

 

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.