Deniz Feneri Soruşturması Savcıları Görevden Alındı

Deniz Feneri Soruşturmasını sürdüren 3 savcı görevden alınarak, yerine 2 yeni savcı atandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla Deniz Feneri Derneği’nin soruşturmasını sürdüren savcılar; Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Abdulvahap Yaren görevden alındı.

Nadi Türkaslan görevden alınmaların son tutuklamalarla ilgili olabileceğini söyledi.

 Halen devam eden bir soruşturmada savcıların değiştirilmesinin doğru olup olmadığı tartışma konusu oldu.

 Bu konuda Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Sami Selçuk savcılığın hakimliğe benzemediğini, savcılığın bir bütün olduğunu, savcı görevden alınsa bile soruşturmanın kaldığı yerden devam edeceğini söyledi.Başsavcılığın herhangi bir savcıyı görevden alıp, yerine birilerini atayabileceğini, duruşma sırasında bile savcının değişebileceğini ve bu görevden almanın soruşturmayı etkilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bu konuda emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel savcıların görevden alınmasının soruşturmanın seyrini değiştireceğini söyledi. Bunun HSYK’nın yaptığı bir tasarruf olmadığını, başsavcının tasarrufu olduğunu söyledi. Gündel ‘’Deniz Feneri davasında Zahid Akman ve bir tv kanalının bazı yöneticileri tutuklandı. Böyle kritik, soruşturmanın belli bir aşamaya geldiği dönemde soruşturmayı yürüten savcıların yerine başka savcılar getitirirseniz buradan soruşturmanın yönünün değiştirilmeye çalışıldığı anlamı çıkar.’’ Dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.