Derecik’te Şehitler İçin Şehitler Açıldı

Fotoğraf:İHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK’nın hareket alanının daraldığını belirterek, “Zannetmesinler ki, sınırımızın dışında durdukları yer kendileri için emindir. Buradan Derecekten sesleniyorum. Yakındır tepenize bineceğiz. Korkunun ecele faydası yok” dedi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Beldesinde terör olaylarında şehit olan 102 kişi için yapılan şehitlik, törenle açıldı. Kuzey ırak sınırındaki beldede Bakan Soylu, beraberindeki Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin ile kendilerini karşılayan halkla tek tek tokalaşarak bayramlarını kutladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Bakan Soylu, biraz önce Aktütün’de olduklarını hatırlatarak, “Orası da bir şehitler tepesidir. 92 yılında 24’ü asker 7’si korucu 31 şehidimiz var. 2008’de 6 şehidimiz vardı yine de şehitler tepesini bırakmadık. Burası da şehitler tepesidir. Bu memleket üzerinde hesapları olanlar Derecikleri, Tendürekleri, Dumlupınarları, Çanakkaleleri, Malazgirtleri, Sarıkamışları hesap etmiyorlar. Burası kahraman bir beldedir” dedi.

“Bir tükürük kadar ancak canınız var”

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın iyi bayramlar dileklerini ileten Soylu, “Ülkede birileri, insan haklarından bahsediyorlar. İnsan hakları diyorlar ama bu şehitliklere gelmiyorlar. Burada katledilen çocukların insan hakları yok mu? 13 yaşında PKK’nın zorla dağa götürüp orada kız evladımızı taciz ederek, insanlığı küçük düşürürken insan hakları yok mu? Köylü yolunu yaparken ve üzerinde silah yokken katledilen, şehit edilen, çocuğunun nafakasını kazanmak isteyenler için insan hakları yok mu? Maalesef Türkiye’ de bir takım insan hakları savunucuları, PKK taşeronu haline gelmişler. Buradan bu şehitlikten söylüyorum. Yalan, iftirayı gerçekmiş gibi söyleyen insan hakları savunucuları, öğretmen şehit ediliyor sesiniz çıkmıyor, doktor şehit ediliyor sesiniz çıkmıyor, bölgede masum insanlar katlediliyor sesiniz çıkmıyor. Sosyal medya üzerinden PKK taşeronluğuna soyunanlar; Sizlere sesleniyorum. Bir tükürük kadar ancak canınız var. Bu milletin tükürüğü kadar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yolunun açık olduğunu dile getiren Bakan Soylu, “Ülkemin sınırlarını tutan bu insanlara, güvenlik görevlisiyle, korucusuyla, polisiyle el ele vermiş, omuz omuza vermiş; özgürlük nedir, hürriyet nedir, kardeşlik nedir bilen; Hiç merak etmeyiniz. Yolumuz, ufkumuz açıktır. Hiç merak etmeyin. Ayağımızı hep çelmelemeye çalıştılar. Onlar ne kadar çelmelemeye çalıştılarsa biz bu gün büyüyerek, biz bugün adımlarımızı iyi atarak, güçlü atarak yarınımıza baktık” diye konuştu.

Türkiye’nin her anlamda büyüdüğüne vurgu yapan Soylu, “Ülkemiz birinci çeyrekte, ikinci çeyrekte büyüdü ve üçüncü çeyrekte büyümeye devam ediyor. Ülkemize turist geliyor mu, geliyor. Şehir hastanelerini, bölünmüş yolları, barajları, çocuklarımıza daha modern okullar yapıyor muyuz? Devam ediyoruz. Uydularımızı uzaya atıyor muyuz? Devam ediyoruz. İnsan savar uçaklarımızı ülkemizle buluşturuyor muyuz? Devam ediyoruz. Çatlasınlar, patlasınlar, kıskansınlar. Büyüyeceğiz, zenginleşeceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız” dedi.

PKK, FETÖ, DAEŞ’in kimin icadı olduklarını herkesin bildiklerini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:
“Bu icatlara hep birlikte nasıl cevap vereceğimizi de biliyoruz. Tünelin ucundaki ışığı gördüğümüzü söylemek istiyorum. Hiç endişe etmeyin takatlarını kestik. Bir taraftan güvenlik kuvvetlerimiz, bir taraftan korucularımız, bir taraftan insan savar uçaklarımız, bir taraftan teknolojimiz, bir taraftan milletimizin birliği ve beraberliği takatlarını kestik. Bizi ateş çemberinin içerisine almaya çalışıp, ülkemizi geriletmeye çalışanların takatlarını kestik. Onlar muvaffak olamadıkça yerin dibine batıyorlar ve batmaya devam edecekler. Kim ne derse desin biz birbirimizi seviyoruz. Allah için seviyoruz ve Allah için sevmeye devam edeceğiz.”

“Yakındır tepenize bineceğiz”

Konuşmasında 112 şehit için oluşturulan şehitliğin Dereciyi anlatan bir tablo olduğunu belirten Soylu, ”Hepsine minnettarız. Kurtuluş mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün şehitlerimize minnettarız. 15 Temmuz’da bu ülkeyi ele geçirmeye çalışanlara karşı çıplak elleriyle direnip, bu ülkenin özgürlük ve hürriyetini vermeyen ve bundan bir milim bile sapmayan şehitlerimize, gazilerimize minnettarız. Terör örgütünü yanına hiçbir şey bırakmıyoruz. Ne yapıyorlarsa kanını yerde koymuyoruz. Zaten hareket kabiliyetleri daraldı. Zannetmesinler ki, sınırımızın dışında durdukları yer kendileri için emindir. Buradan Derecik’ten sesleniyorum. Yakındır tepenize bineceğiz. Korkunun ecele faydası yok” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmanın ardından Soylu ve beraberindekiler, şehitliğin açılışını yaparak karanfil bıraktı.

Bakan Soylu, açılışın ardından cuma namazını beldede kıldıktan sonra Yüksekova ilçesine geçti.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.