Devlet Bakanı Mehmet Aydın: Savunmamızı Yabancı Ellere Emanet Edemeyiz

BOLUDevlet Bakanı Mehmet Aydın, güvenlik konusunda acı tecrübelerden geçildiğini belirterek, “Kendi savunmamızı başka ellere emanet edemeyiz. Başkalarının ürettiği bilgilere ve teknolojilere emanet edemeyiz. İstifade ederiz ama emanet edemeyiz.” dedi. Aydın, TÜBİTAK’ın Bolu Abant’taki Büyük Abant Otel’de düzenlediği ‘Karadeniz Bölgesi TÜBİTAK AR-GE ve Yenilik Günü’ toplantısına katıldı. Bakan Aydın, toplantı öncesinde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ve Bolu Valisi İbrahim Özçimen ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Mehmet Aydın, Suriye ile yaptıkları anlaşmalarla bölgenin kalkınmaya başladığını söyledi. Aydın, şöyle devam etti: “Teknoloji insanlığın en hızlı şekilde ürettiği bir alan. Takibi bile zor. Arzu ettiğimiz hızla gelişemedik. Çok çeşitli sebeplerden dolayı. Ekonominiz ne kadar güçlü olursa ve siyasetiniz istikrarlı olursa karar verme mekanizmanız o kadar güçlü oluyor. Bilim ve teknolojide hala uzun ve ince bir yolda yürüyoruz. Almamız gereken çok büyük mesafe var. Dünya teknolojide önemli bir yarış içerisinde. Türkiye son yıllarda önemli bir mesafe aldı. Komşularımızla da ilişkilerimiz iyileşti. Suriye ile önemli anlaşmalar yaptık. Suriye’nin kalkınması bizim de kalkınmamız anlamına gelir… İran’la önümüzdeki yıllarda 35 milyar doları bulacak bir ticaret hacminden bahsediyoruz. O bölgede bir açılma olduğu zaman ortak iş yapacağız. Çok geniş iş alanları var. Bölgenin bütünüyle kalkındığını düşünürsek bölgede zenginleşme var demektir, istihdam var demektir. İstihdamın olduğu yerde terörün ve aşırının hemen aşağıya çekilmesi demektir. İnsanlara istihdam ettiğiniz zaman, deli mi terörist olsun. Dağa neden çıksın?”

“EN PAHALI PROJELER SAVUNMA ALANINDA”

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, en pahalı projelerin savunma alında olduğunun altını çizdi. Aydın, şunları kaydetti: “Şu noktaya gelindi deme imkanımız yok. Çünkü savunma konuları mahremiyeti olan konulardır. İnsansız araçtan tutun Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak her proje hükümetin programında var. Savunma alanında hükümet çok büyük katkılar sağlıyor. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki başkasının atına binerek yarışa giremezsiniz. Başkasının ürettiği teknolojiden yararlanabilirsiniz ama kendi kritik teknolojinizi kendiniz üretmek zorundasınız. Bu bir kuraldır. Size bilgi ve belge sunmak için ürettiğiniz bir araç yoksa onu dışarıdan alıyorsanız, size sunduğu bütün hizmeti dünyaya da sunuyor demektir. O zaman onun çok da güvenliği olduğu iddia edilemez. İnsanlık çok kritik bir noktaya gidiyor. O yüzden çok çalışmak zorundasınız. Her ülke bu konuda çok titiz. Amerika’da çok sayıda malzeme mühimmat kategorisindedir. Onun hattında bilgi verilmesi yasaktır. Her ülkenin böyle bir kuralı var. Türkiye’de de savunma sanayi bizzat Başbakan’ın himayesi altında. Çalışmalarımız devam ediyor. Hala Türkiye belli ölçüde daha hızlı çalışmak ve üretmek durumundadır. Türkiye biraz da acı tecrübelerden geçerek öğrendi. Zamanında bize demişler ki, ‘ Siz bunları üretmeyin, biz size verelim. Çok daha ucuza mal olur’ gerçekten ucuz. Bugün ürettiğiniz malzemeyi dışarıdan alırsanız çok ucuz. Ama ondan sonra başka şeyleri de ucuzlatıyor. Ambargo konunca uçaklarımızla Kıbrıs’ta yapmamız gereken şeyleri yapamadık. Acı tecrübelerden geçerek kazandık. Kendi savunmamızı başka ellere emanet edemeyiz. Başkalarının ürettiği bilgilere ve teknolojilere emanet edemeyiz. İstifade ederiz ama emanet edemeyiz. Pek çok şey güven meselesidir. Bunların hepsi güven meselesidir.”

TÜBİTAK TOPLANTISI

Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın himayelerinde düzenlenen toplantıya, Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Kastamonu, Karabük ve Zonguldak’ın valileri, belediye başkanları, üniversite rektörleri, il özel idaresi genel sekreterleri, sanayi ve ticaret odaları başkanları, AR-GE projesi yapan özel sektör temsilcileri, kamu araştırma enstitülerinin müdürleri ve yüksek öğretim sektörünün temsilcileri davet edildi. Toplantıda, davet edilen illerdeki AR-GE ve yenilik çalışmaları gözden geçirilecek, ülkemizin ulusal AR-GE ve yenilik sistemindeki mevcut durumu ele alınacak. Ulusal ve uluslararası AR-GE destek olanakları katılımcılarla paylaşılacak. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.