Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Kayıtları Sırasında Arbede Çıktı

Fotoğraf: Semra Şener. The Epochtimestr,
Özel güvenlik görevlileri öğrencileri copladı

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde bu gün  yapılan  Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin üniversiteye kayıt işlemleri sırasında bazı öğrencilerin üniversiteye alınmamak istenmesi sebebiyle arbede çıktı.

Bu hafta  boyunca her gün bir fakülte veya yüksek okulun kayıtlarının yapıldığı üniversitede, bu gün de sıra Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesindeydi. Üniversiteyi, yeni gelen öğrencilere tanıtmak amacıyla  Tandoğan’daki Ankara üniversitesi Fen Fakültesinin bahçesinde dün bir stand açan öğrenciler bu gün bir engellemeyle karşılaştılar. Özellikle dün izin verilen tanıtım için bu gün izin verilmemesini protesto eden öğrenciler bunun kasıtlı olarak yapıldığını, üniversitenin öğrencilerin olduğunu belirttiler.

Harçların kaldırılması için yıllardır bedel ödediklerini, öğrencilerin yıllarca cezaevlerinde yattığını, uzaklaştırma aldığını ve onun için harçların bu kadar kolay kalktığını söylediler. “Biz bundan sonra kazandığımız hakları kolay kolay bırakmayız” diyen  öğrenciler, ikinci öğretimin harçlarının da kaldırılmasını istediler.

Kanal D muhabiri iteklendi

Vicdanı olan herkesin sadece kendisini düşünmemesini, siyasi görüşü ne olursa olsun üniversitelerin her öğrencinin olduğunu, üniversitelerin bilim yuvası olması gerektiğini savunan öğrenciler despotik olarak üniversitelerin yönetilemeyeceğini belirttiler.

Öğrencilerden bir tanesi de kimliğini gösterdiği halde okula alınmamak istendiğini belirtti. “Bu okulun öğrencisi olarak zarar vermediğim sürece istediğim her yere girebilirim. Az önce güvenlik görevlileri tarafından yumruk yedim, boğazım sıkıldı, çantam koparıldı” dedi.  Bir başka öğrenci de “Biz öğrenciler burada durdukça onlar geri çekilecekler” dedi.

Çıkan arbede sebebiyle önce tedirgin olan  öğrenci velileri, öğrencileri dinleyince tepki göstermediler.

Rektör Yardımcısı Berahittin Albayrak olay yerine geldi fakat herhangi bir açıklama yapmadı.  Özel güvenlik şefine, öğrencilerin görüntülerinin olup olmadığını sordu. Albayrak, özel güvenlik şefinin “var” cevabı üzerine “hepsini teşhis edin gerekeni yapın” şeklinde talimat verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.