Diploma Hakkındaki Başvuruya YSK’dan Ret Yanıtı

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması için bulunduğu başvuruda Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’ndan ret yanıtı geldi.

Türkiye Noterler Birliği, Tayyip Erdoğan’ın Cumurbaşkanı olmak için sunduğu diplomasının fotokopisini, aslını görmeden aslı gibidir şeklinde onay veren noter katibine soruşturma açmayan notere dün uyarma cezası vermişti.

Bunun üzerine HKP konu ile ilgili YSK’ya başvurarak Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun ilgili maddelerinden; “Seçilme Yeterliliği”ne sahip olmadığını, bu yüzden de Cumhurbaşkanlığı mazbatısının iptalini ve Cumhurbaşkanlığı’nın düşürülmesine karar verilmesini istemişti.

HKP’nin bu başvurusuna YSK’dan ret yanıtını vererek, Erdoğan’ın diplomasının incelenmesinin olanağı bulunmadığını belirtti.

YSK’dan gelen açıklama şu şekilde;

“Anayasanın 79. Maddesi ile 298 sayılı kanunun 111/2 ve 132/4. Maddelerine göre, Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği kararlar kesindir.

Yasalar, Yüksek Seçim Kurulu kararlarının yeniden inceleme yoluyla ele alınmasına olanak tanımamaktadır.

Kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; konu hakkında daha önce yapılan itiraz üzerine kurulumuzca 23.05.2018 tarihli, 2018/547 sayı ile karar verilmiş olduğundan, yeniden karar verilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerekmiştir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.