Diyarbakır’da Bulunan Kemiklerin Esrarı Sürüyor

İçkale’de bulunan kafatası sayısı 11’e yükseldi.

Diyarbakır Sur ilçesinde restorasyon çalışması devam ederken bir dönem ‘ceza ve tevkifevi’ olarak kullanılan tarihi İçkale’de çevre düzenlemesi kazıları sırasında 6 insana ait kafatası kemiği bulunduğu iddia edilmişti.  İddianın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Recep Erdem olay yerine gelerek incelemelerde bulundu ve bugün itibariyle bulunan kafatası sayısının 11’e yükseldiği bildirildi.

Konu ile ilgili olarak eski JİTEM mensubu ve PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan, kafatasların bulunduğu yerin daha önceden JİTEM’in merkezi olarak kullanıldığı açıklamasını yaptı.

Ayrıca olay yerine gelen İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kemik ve kafataslarının çıktığı yerin daha önce JİTEM’in sorgulama yeri olarak kullanıldığını ifade etti. Yeni Şafak’ın haberine göre İçkale’de kemiklerin çıktığı yerde incelemelerde bulunan Bilici, “Katliamların, faili meçhullerin, yargısız infazların yapıldığı yerdi burası. Ve birçok sivil burada kaybedildi. Şu anda burada yapılan kazı çalışması sonucu insan kemiklerine rastlandı. İlk yapılan tespitte 6 tane insana ait kafatası olduğu belirlendi” dedi.

Yeni Şafak, Bilici’nin kendilerine başvuran ailelerin başvuruları doğrultusunda kemiklerin çıktığı yere geldiklerini ifade ettiğini ve Bilici’nin  konuyla ilgilenen savcıyla görüştüklerini kaydettiğini bildirdi.

Ayırca haberde bazı ailelerin, yakınlarının buraya kaçırıldığını dile getirdiğini kaydeden Bilici, “Kaçırılan aile fertlerinin buraya getirildiğini söylüyorlar, onların başvurusunu alıp DNA testi için resmi işlemlerde bulunacağız, umuyor ve diliyorum ki bazı başvuran aileler kemiklerine kavuşmuş olurlar, belki bir mezar taşına sahip olurlar” şeklinde açıklamada bulundu.

İlgili Haberler;

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.