Diyarbakır’da Patriot Füzeleri İçin Hazırlık Başladı

Patriotlar için yer hazırlanıyor

Türkiye’nin, Suriye sınırında konuşlandırılmak üzere NATO’dan talep ettiği patriot füzelerinin konuşlandırılacağının tahmin edildiği Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nde iş makineleri çalışmalara başladı. 

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile Suriye sınırına konuşlandırmak üzere NATO’dan patriot füzeleri talep ettiğini belirtmişti. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının ardından Suriye sınırına yakın olan hava üslerinde patriotlar için hazırlıklar başladı. Kuzey Irak’ta bulunan PKK kamplarını vuran ve Suriye sınırında devriye görevi yapan savaş uçaklarının bulunduğu Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’nde Dışişleri Bakanlığı açıklamasından sonra iş makineleri çalışmaya başladı. Savaş uçaklarının bulunduğu hangarların bölgesinde iş makineleri ile başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı patriot füzeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, “Suriye’de devam etmekte olan krizin ulusal güvenliğimize oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında, Washington Antlaşmasının IV. maddesi çerçevesinde talebimiz üzerine 26 Haziran ve 3 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen konsey toplantılarındaki istişareleri müteakiben, ulusal hava savunmamızın müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin NATO’dan resmen talep edilmesi kararlaştırılmıştır. NATO Konseyi, talebimizi ele almak üzere kısa zamanda toplanacaktır” ifadelerine yer verilmişti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, NATO’dan talep edilen Patriot füzelerinin savunma amaçlı olduğunu belirterek, “Bu, yakın zamanda herhangi bir risk olduğunu ifade etmez” dedi.

Babacan, “Financial Times Türkiye Zirvesi”nde yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İsrail ve Filistin arasında sağlanan ateşkesle ilgili bir soru üzerine Babacan, “Gazze’de nihayetinde ateşkese ulaşılması sevindirici bir şey. Ama İsrail ateşkes şartlarına uyacak mı, ambargoları, Gazze’yle ile ilgili kısıtlamaları söz verdiği gibi kaldıracak mı? Bunu izlememiz gerekiyor. Maalesef bugüne kadar verilen sözler konusunda bazı sorunlar yaşadık. İnşallah herkes sözünde durur ve ateşkesle beraber adeta bir açık hava hapishanesi haline gelmiş olan Gazze özgürlüğe kavuşur diye ümit ediyoruz” diye konuştu.

NATO’dan Patriot talebinde bulunulmasıyla ilgili bir soru üzerine de Ali Babacan, “Başbakanımız açıklamalar yaptı. Bunlar tamamen savunma amaçlı çalışmalardır ve en kötü ihtimalleri dikkate alan bir şekilde savunmaya yönelik atılmış adımlardır. Bu yakın zamanda herhangi bir risk olduğunu ifade etmez. Sadece ileride orta ve uzun vadede olabilecek en olumsuz şartlarda dahi Türkiye’nin güvenliğini azami noktaya çıkarmak için atılacak adımlardır” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.