Doğaçlama Kumpanyası Bar Tiyatrosu

bar tiyatroİzmir’in Alsancak Semti’nde Muzaffer İzgü Sokağı’nda bulunan Sardunya Bar, 2008 yılından beri, barın üst katında bulunan mini tiyatro sahnesinde “Doğaçlama Kumpanyası Bar Tiyatrosu” adlı gruba ev sahipliği yapıyor.

Oyuncu koçluğunu Can Dalkılıç’ın yaptığı ve oyuncu kadrosunu Nadide Korkmaz, Fırat Turgut, Efe Köse, Mehmet Duran ve Murat Esmeray’ın oluşturduğu tamamen amatör tiyatroculardan kurulu “Doğaçlama Kumpanyası Bar Tiyatrosu” adlı grup 2008 yılından beri Alsancak’ta bulunan Sardunya Bar’da oyun sergiliyor. İzmir’de hem bar da hem de doğaçlama tiyatro grubu olarak tek olduklarını söyleyen oyuncu koçu Can Dalkılıç oyunlarının insanlar tarafından ilgiyle izlendiğini ve her geçen gün gördükleri ilginin arttığını söyledi. Dalkılıç, sergilenen oyunların her hafta Cuma günleri akşam 20.30’dan sonra başladığını söylerken geçtiğimiz Cuma günkü oyunla birlikte 130. Perdeyi kapattıklarını belirtti.

DOĞAÇLAMA TİYATRO NEDİR?
Doğaçlama tiyatro, Avrupa ve Amerika’da yaygın olan ancak Türkiye’de yeni yeni yerleşmeye başlayan bir tiyatrodur. Özellikle Robin Williams ve Jim Carey gibi dünyaca tanınan aktörlerin doğaçlama tiyatrolarda keşfedildiği biliniyor. Doğaçlama tiyatronun tarihsel süreçte çağlar boyunca süregelen bir etkinlik olduğu ve yazarların eserlerini oluştururken doğaçlama yöntemine gittiği söyleniyor. Doğaçlama Tiyatro’nun en önemli özelliklerinden birisi ise; seyircilerin ve oyuncuların konuyu bilmedikleri ani gelişen konular karşısında rol yapmaya çalışmaları.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.