“Doğru Proje Yazmada 5N3K Faktörü Gözardı Edilmemeli”

BURSA– Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), sanayi ve turizmde rekabet gücünün arttırılması mali destek programı çerçevesinde kamu ve özel kuruluşların temsilcilerine yönelik Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimleri’ne başladı. Eğitimci Nilüfer Arıak, doğru proje için 5N3K faktörünün göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bursa Uluslararası Tekstil ve Ticaret Merkezi (BUTTİM) Konferans Merkezi’nde gerçekleşen eğitim seminerlerine, 50–60 kişilik katılımcılarla değişik zamanlarda devam edileceği bildirildi.

Eğitimci Nilüfer Arıak, BEBKA gibi kurumların en büyük hedeflerinden birisinin bölgede faaliyet gösteren KOBİ’lerin kalkınması olduğunu işaret etti.

Kalkınma için öncelikli olarak doğru bir sektöre yönelik doğru bir projenin oluşturulması gerektiğini dile getiren Arıak, doğru proje için 5N3K faktörünün göz ardı edilmemesinin altını çizdi.

Arıak, “Hazırlanacak olan projeler ne, nerede, ne zaman, niçin, nasıl, kim için, kim tarafından ve kaç paraya gibi sorulara cevap verecek en önemli belgelerdir.” dedi.

Projelerin bir gereksinimden dolayı ortaya çıktığı ve bu gereksinimi karşılamak için tasarlandığını söyleyen Arıak, mantıksal çerçeve yaklaşımı temeline dayanan, proje ve programların hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi için mutlaka proje yönetim döngüsünün esas alınması gerektiğini belirtti. Arıak, 2 gün devam eden proje döngüsü yönetimi eğitimlerinde programlama, tanımlama, formülasyon, uygulama, değerlendirme ile birlikte mantıksal çerçeve yaklaşımı gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

Eğitimlerin, aralık ayı içerisinde sırasıyla Bursa merkez, İnegöl, Karacabey, Orhaneli ve Orhangazi’nin yanı sıra Eskişehir, Bilecik il ve ilçelerinde de devam edeceği belirtildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.