Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç Yaşamını Yitirdi

Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç Yaşamını Yitirdi

Doğubeyazıt Cumhuriye savcısına düzenlenen saldırı sonrası-Haberler.com

Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde 5 Şubat Pazar günü uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Cumhuriyet savcısı Hakan Kılıç tedavi gördüğü Atatürk Eğitim ve Araştırma hastenesi’nin’nın yoğun bakım servisinde 07.10 sıralarında yaşamını yitirdi.

Pazar günü eşi ve çocuklarıyla birlikte görev yaptığı Doğubeyazıt’ta eşi ve çocuklarıyla birlikte alışveriş yaptığı sırada silahlı saldırıda ağır yaralanmıştı.

Bu gün ölen savcı için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)’da tören düzenlendi.

Kılıç’ın Türk Bayrağına sarılı tabutu Keçiören adli Tıp Kurumu’ndan alınarak Hasköy Camii’ne getirildi. Buradan da HSYK önüne getirildi.

HSYK bahçesinde düzenlenen törene, Kılıç’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, HSYK, Yargıtay, Danıştay üyeleri, birlikte görev yaptığı arkadaşlarının yanı sıra hakim ve savcılar da katıldı.

1 dakikalık saygı duruşundan sonra yapılan törende birlikte görev yaptığı Doğubeyazıt Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Tatar yaptığı konuşmada 1 buçuk yıl birlikte görev yaptıklarını, yaşının genç olmasına karşın kendisinden çok şey öğrendiklerini, çok sevilen bir insan olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’de “Acımızı ifade edecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Uzun ve meşakkatli bir eğitim sürecinden sonra savcılık görevine başlamıştı. Doğubayazıt, onun ikinci görev yeriydi. Ülkemiz ve milletimiz görev yaparken hayatını kaybeden şehitlerimizin arasına bugün Hakan Kılıç kardeşimizi de yolcu ediyoruz. Yürekli, onurlu, başarılı bir savcımız olarak hep gözlerimizde yaşayacak ve bu şekilde hatırlanacak, Hakan kardeşimiz. Bıraktığı yerden arkadaşları, bu büyük camia onun hak, hukuk ve adalet ideallerini daha yukarıya taşımaya devam edecekler. Allah’ın yarattığı insana silah doğrultabilen, tetik çekebilen alçak ve sefil anlayışı hep birlikte lanetliyoruz. Sevgili Hakan kardeşim şimdi seni şehitlerin katına ve arasına uğurluyoruz. Gözün arkada kalmasın. Ailen ve biricik evladın bize ve bu büyük camiaya emanet. Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun. Milletimizin başı sağolsun.”dedi.

Konuşmaların ardından aileye başsağlığı dileklerinden sonra, Kılıç’ın cenazesi, memleketi Konya Ereğli’ye götürülmek üzere cenaze aracına taşındı. Ereğli’deki tören yarın sabah yapılacak.

Adalet Bakanı ve Doğubeyazıt Cumhuriyet Başsavcısı Açıklama Yaptı

 Cenaze töreninden sonra gazetelerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Doğubeyazıt Cumhuriyet Başsavcısı’nın Hakan Kılıç’ın elindeki tüm soruşturma dosyalarını incelediğini, şu anda ellerindeki bilgi olarak yakın tarihte verilen bir mahkumiyet kararından mahkum olan bir kişinin zanlı olarak görüldüğü; ancak konuşmak için çok erken olduğu, tüm ihtimallerin değerlendirildiğini ifade etti. Başsavcılığı ve kolluk güçlerinin 10 gün önce çıkan mahkeme kararıyla ilgili bir öngörüleri olduğunu, olayın failiyle soruşturma ve arama faaliyeti devam ettiği için daha detaylı bir bilgi paylaşmayacaklarını, öngörülerin ötesinde ellerinde de bazı verilerin olduğunu da belirtti.

 Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Etem Tatar ise, tören sonrası bir gazetecinin, “En son üzerinde çalıştığı dosyanın kaçakçılık ile ilgili olduğu ve o dosyada bazı siyasilerin isminin geçtiği bu nedenle böyle bir olayın gerçekleştirdiği” sorusu üzerine, “İki savcı arkadaşımız emniyetten, jandarmadan, MİT’ten tüm arkadaşlar bu işe eğildi. Hadisenin işi sebebiyle olduğu ortada. Arkadaşımızın kimseyle husumeti yok şahsi olarak. Arkadaşımız terör proje dediğimiz dosyaları yürütmüyordu, ağır cezada duruşma savcısı olarak görev yapıyordu. Hadisenin arkasında kim var araştırıyoruz” diye konuştu.
Başsavcı Tatar, “Tetikçi hakkında mütalaa verdiği dosyadaki isimlerden biri mi tetikçi” sorusu üzerine “Yani tabii. İsim söz konusu değil şahısları netleştirmeden töhmet altına almak da doğru değil” diyerek yanıt verdi.

 AnahtarKelime:Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç, Doğubeyazıt, Sadullah Ergin, İbrahim Ethem Tatar

 Kaynak:Habertürk Gazetesi

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.