Dolar Haftaya 9.85 Fiyatı İle Başladı

Asya’da hacimsiz işlemlerde 9,85’i gören dolar, serbest piyasada 9,77’den işlem görüyor.

Pazartesi günü Asya piyasalarında işlemlerin başlamasından kısa süre sonra Dolar/TL kuru 9,85’i aşarak yeni bir rekor kırdı. Euro fiyatı ise 11,46’yı aştı.

Merkez Bankası’nın geçen hafta piyasa beklentilerinin üzerinde bir indirimle politika faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 16’ya çekmesinin ardından Türk Lirası’nda değer kaybı hızlanmıştı.

Dolar/TL kuru 9,66’yı, Euro/TL kuru ise 11,25’i görmüş; gram altın da döviz kurundaki yukarı yönlü seyirden etkilenerek 561 TL’ye çıkmıştı.

Bazı uzmanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 ülkenin büyükelçilerinin “istenmeyen kişi” ilan edilmelerini istemesinin de piyasaları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

Twitter’da bir paylaşım yapan ABD merkezli düşünce kuruluşu Washington Institute’tan Soner Cağatay, Erdoğan’ın bu açıklamayı piyasaların kapalı olduğu Cumartesi gününde yapmasının Türk ekonomisi için büyük bir şans olduğunu söyledi.

Kabine toplantısı bekleniyor

Dışişleri Bakanlığı krizin çözülmesi için formül ararken sürecin bugün yapılacak kabine toplantısında netleşmesi bekleniyor.

Gezi ve 15 Temmuz darbe girişimi davaları kapsamında tutuklu bulunan Osman Kavala yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunurken, ABD, Almanya, Fransa, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilikleri, 18 Ekim’de ortak bir açıklama yayımlamıştı.

Açıklamada, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

Kılıçdaroğlu: Sebep milli çıkarları korumak değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 23 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Ülkeyi hızla uçuruma sürekleyen Şahıs, bu sefer de ’10 büyükelçinin ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi emrini’ vermiş. Açıkça söylüyorum; bu hareketlerinin sebebi milli çıkarları korumak değil, mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabasıdır. Dönüp bir bak halkın sofrasına” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.