Donald Trump’a Davaya Kısmi İzin

ABD'de federal bir yargıcın, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Yabancı ülkelerden hediye aldığı' iddiasıyla başlatılan dava sürecinin kısmen devam etmesine izin verdiği bildirildi.

ABD Başkanı Trump’ın kendi özel işleriyle resmi makamını ayırmadığı için anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’de Maryland Yargıcı, Trump’a anayasayı ihlalden dolayı dava açılmasına izin verdi. Maryland Federal Mahkemesi ABD Adalet Bakanlığı’nın bu davayı sona erdirme talebine veto verdi.

ABD’nin Maryland Eyaleti Greenbelt bölge hakimi Judge Peter Messitte tarafından alınan karar göre, ABD Başkanı Trump hakkında, yabancı devletlerden alınan anayasaya göre onaylı olmayan hediyeler ve ücretler hakkında soruşturma açılabilecek. Ayrıca söz konusu dava ile ilgili olarak, savcıların sadece başkent Washington’daki Trump Uluslararası Oteli’ne odaklanması gerektiğini, Trump’ın Florida’daki yerleşkesini ve diğer varlıklarını ise dava dışında bıraktığını belirtti.

“Trump’ın yabancı ülkelerden hediye almak yoluyla ek gelir sağladığı” iddiasına hiç değinmeyen yargıç Mesitte, sadece Trump Uluslarası Oteli ile ilgili iddiaların davaya konu edileceğine işaret etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.