Dondurmanın zevkini Hint Kapısı’nda alıyorlar

YENİ DELHİ Hindistan’da halkın en büyük tutkusu başkent Yeni Delhi’nin tarihî ve simgesel bölgesi olan Hint Kapısı’nda (India Gate) dondurma yemek.

Hindistan’ın İngiliz sömürgesi iken Kraliyet Ordusu’nda dünyanın dört bir yanında ölen 90 bin Hint askeri anısına dikilmiş anıt, ülkede kutsal sayılan yerlerden biridir. Aralarında Gelibolu’ya gelmiş Hintli askerlerin adlarının da olduğu bu anıt ve çevresi dondurma yiyen ve satanların ortak mekânı.

İngilizler tarafından Sir Edwind Lutyens’e 1921 yılında yaptırılan 42 metrelik anıtın çevresine bugün Yeni Delhi diye anılan düzenli şehir imar edildi. Ünlü Kral Yolu’nun bir ucuna Hint Kapısı kondurulurken diğer ucuna da Hindistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı konuldu.

Çok geniş bir yeşil alana yayılan anıt ve çevresinde yüzlerce dondurma arabası her gün o bölgeyi ziyaret eden binlerce Hintliyi serinletiyor. Burada satılan dondurma miktarı ise gerçekten dudak uçuklatır cinsten. Hint Kapısı çevresinde her gün tam 12 bin dolarlık dondurma satılıyor. Ve bu dondurmaların hepside küçük dondurma arabalarından satılıyor.

Hint Kapısı çevresi, düz coğrafi yapısı ve tropikal iklimi nedeni ile yaz aylarında boğucu bir havaya bürünen Delhi’de herkesin nefes aldıkları bir mesire alanı. Hint kapısında sabahın erken saatlerinde başlayan hareketlilik öğlen saatlerinde, öğle arası veren bakanlık ve devlet daireleri görevlilerinin de katılması ile artıyor. Akşama doğru iş paydosu ile işten çıkan herkes soluğu Hint Kapısında alıyor.

Hatta o kadar ki devlet dairelerinden çıkan çalışanlardan bazıları burada aileleri ile buluşup akşam da çimlerde oturup akşam yemeklerini de burada yiyip evlerine gidiyor. Hint Kapısı, bu insan yoğunluğunda oyuncak satıcısından hediyelik eşya satıcısına kadar birçok insana da ekmek kapısı oluyor.

Bütün Hindistan’da yılda yaklaşık 350 milyon dolarlık dondurma satılıyor. Piyasanın önde gelen firmaları bütün Hindistan’da en çok dondurma satılan yerin Hint Kapısı olduğunu, onun çok gerisinden Madras’ın Marina sahili gibi yerlerin takip ettiğini söylüyor.

200’den fazla dondurmacının lisanslı dondurma sattığı Hint Kapısı’nda birçok dondurma üreticisi de dondurma arabası bulundurmak için lisans sırasına girmiş durumda.

Bütün Delhi şehrindeki dondurmaların yüzde 11’i Hint Kapısında satılıyor. Bu büyük pay tüketicilerden ziyade üreticilerin iştahını kabartıyor. Kwality Walls (Algida), Amul, Mothers Dairy gibi sektörün dev firmaları bütün satış stratejilerini bu ve benzeri yerlerdeki satıcıları ve satışları üzerine kuruyor.

Her yıl özellikle Mart-Ağustos aylarında yoğun şekilde Hint Kapısında dondurma satan esnaf da buranın kıymetini biliyor. Yıllardır buradan ekmek kazanan Madan Lal Gupta 1956’dan beri burada satış yaptıklarını söylüyor.

Devlet memuru Ramyam Sharma, buranın müdavimlerinden. Bazen sabah saat 9’da bile buraya serinlemek için gelen Sharma, buradaki dondurmacı ve esnaftan dondurma ya da soğuk içecek alarak serinliyor.

Buraya gelen gençlerden Anita ise, Hint Kapısında yediği dondurmanın tadının başka olduğunu söylüyor.

Ev hanımı Seema Roy da, Hint Kapısı’na dondurma yemeye gelenlerden. Ona göre de en iyi dondurma Hint Kapısında satılıyor ve çocukluğundan beri her fırsatta buraya gelip dondurma yiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.