Dört Kutsal Dağın En Önemlisi: Bodhisatvalar Diyarı Wutai Dağı

Wutai Dağı, Çin‘de bulunan tarihi bir dağ. Çin Budizmi’ndeki dört kutsal dağdan biri olarak kabul ediliyor. Çin’deki en önemli tapınaklar ve manastırların bir kısmı bu dağda bulunur. Dağda 53 adet manastır var ve bunlar UNESCO tarafından 2009 yılında Dünya Miras Listesi‘ne alınmışlar.

Çin’in eski mimari hazinesi ve jeoloji müzesi olarak adlandırılan Wutai Dağı, ülkede Budistler için önem taşıyan dört ünlü dağın başında geliyor.
Wutai Dağı’nın da eklenmesiyle birlikte, Çin’in “Dünya Mirasları Listesi”nde yer alan sit alanlarının sayısı 38’i bulmuş durumda. Bu 38 sit alanından 27’si kültür, 7’si doğa, 4’ü de hem kültür hem doğa mirası olarak kabul ediliyor.

Wutai Dağı Shanxi bölgesinde yer alıyor. Bu dört dağın her birinde bir Bodhisatva olarak isimlendirilen aydınlanmış varlıkların uygulama yapmış olduğuna inanılıyor. Wutai dağı Bodhisatvanın bilgeliğinin evi olarak görülüyor. Dağ ismini sıradışı yapısından da alıyor çünkü 5 ayrı tepeden oluşuyor. Kuzey tepesi, kuzey Çin’in en yüksek noktası olma özelliğine sahip.

Wutai dört dağ arasında ilk olanı şeklinde betimleniyor, bunun sebebi ise Avatamsaka Sutra’ları. Bu sutralar Bodsisatvaların ikamet ettiği yerlerden bahseden sutralar ve Wutai dağını işaret ediyorlar. İnanışa göre Bodhisatvanın kendisini burada çeşitli formlarda gösteriyor. Kimi dönem bir keşiş, kimi dönem ise 5 renkli bir bulut olarak görüldüğüne inanılıyor.

Wutai dağı aynı zamanda Çin’deki en eski ahşap yapılara evsahipliği yapıyor ve bu yapılar Tang hanedanlığı dönemine ait. Bu yapılar 1937 yılında bir araştırmacı grubu tarafından keşfedilmiş.

Faydalanılan kaynaklar:

http://www.bestpicturegallery.com/Wutai_Shan_China_best_picture_gallery.htm

http://www.travelpod.com/travel-blog-entries/je_to_fajn/1/1251965851/tpod.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Wutai_Da%C4%9F%C4%B1

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.