DP Genel Başkanı Zeybek: ‘Sokağa Dökülün’ Diyenleri Kınıyorum

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, partilerinin herhangi bir davanın avukatlık bürosu olmayacağını söyledi. Davaların değil halkın avukatlığını yapacaklarını dile getiren Zeybek, halka ‘sokağa dökülün’ diyenleri kınadığını ifade ederek, sokağa dökülmeyi kutsallaştırmanın demokrasi zihniyetiyle bağdaşmadığını vurguladı.

Cihan TV Network’un Anadolu’da Sabah Programı’na konuk olan DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Mısır başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde yaşananların çevreye yansımamasının mümkün olmadığını kaydetti. Ortadoğu’dakilerin Müslüman kardeşleri olduğunu ve asırlarca bir devlet çatısı altında birlikte yaşanıldığını hatırlatan Zeybek, olayların kendilerini yakından ilgilendirdiğini ifade etti. Kalplerinin oralarda attığını dile getiren Zeybek, kardeşlerinin birbirlerine yaptıklarını gördükçe buna üzüldüklerini ifade etti.

Yaşananlardan Türkiye’nin ders çıkarması gerektiğini anlatan Zeybek, kendisinin çıkardığı dersin ise “Demokrasi en doğru yönetim biçimidir” şeklinde olduğunu belirtti. Bu anlamda Türkiye’nin doğru yolda olduğunun altını çizen Zeybek, ülkemizde gerçekten bir seçim olması gerektiğini savundu. “Sovyetler Birliğinde seçim oluyordu ama kim inanıyordu orda seçim olduğuna, sözde seçim oluyordu.” diyen Zeybek, Cumhuriyet ve demokrasinin ayrı kavramlar olduğuna dikkat çekti.

Türkiye demokrasisinin ‘şekli demokrasi’ olduğunu ileri süren Zeybek, ileride bir takım sıkıntıların doğmaması için önlem alınması gerektiğini ifade etti. Halkın temsilcilerini gerçekten halkın seçeceği bir yöntemin getirilmesi gerektiğini dile getiren Zeybek, “Demokrasilerde insan hak ve özgürlükleri çok önemlidir. Bir ülke tamamında inanç özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, insanlar inandıkları gibi yaşama özgürlüğüne sahip değilse, bu veya şu şekilde duvarlar örülüyorsa, burada yaşayın deniyorsa; demokrasiden bahsedilir ama içi boş bir demokrasi olur. Bu ülkede hala inananların başlarını örtüp örtmeyeceği tartışma konusu ise bu yetkiyi kendilerinde bulabiliyorsa, o ülkede demokrasi ve demokrasi zihniyeti oluşmamıştır.” dedi.

“HER DARBE TÜRKİYE’Yİ ÇÖKERTTİ, ONULMAZ YARALAR AÇTI”

DP Genel Başkanı Zeybek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İsmet İnönü’nün ‘Demokratik rejimi baskı rejimine çevirirseniz ihtilal, millet için meşru bir hak olur.’ sözlerini hatırlatmasına sert tepki gösterdi. İnönü’nün bu sözünün o dönemde de, şimdi de yanlış olduğunu vurgulayan Zeybek, hangi dönemde söylenirse söylensin bu sözün tasvip edilemeceğini belirtti. ‘Sokağa dökülen’ diyenleri kınadığını dile getiren Zeybek, sokağa dökülenleri kutsallaştırmanın ise demokrasi zihniyetiyle bağdaşmadığını ifade etti.

14 Mayıs 1950’deki seçimleri hatırlatan Zeybek, halkın iradesinin önünün açılmasıyla halkta nisbi bir rahatlama meydana geldiğini kaydetti. Mısır’daki gibi bir patlama olursa, bu patlamanın sandıkta olacağını vurgulayan Zeybek, bunun en güzel örneğinin ise DP’nin 1950’de iktidara gelmesiyle yaşandığını ifade etti.

“Baskıcı bir rejim kurulma yolunda çok önemli adımlar atılmıştır. Bir kişi her şeye karar veriyor, bu tehlikelidir.” diyen Zeybek, kimsenin ‘darbe kışkırtması’ yapmamasını istedi. Her darbenin Türkiye’yi çökerttiğinin altını çizen Zeybek, 27 Mayıs darbesiyle başlayan ve 28 Şubat post-modern darbe ile devam eden darbelerin bu millette onulmaz yaralar açtığını söyledi. İnsanları sokağa dökülmeye teşvik etmemek gerektiğini anlatan Zeybek, “Biz de bir yerlere dökülmeye teşvik ediyoruz. Sandığa dökülmeye, DP’ye oy vermeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

Milletin değerlerine saygılı olduklarını dile getiren Zeybek, Silivri, Ergenekon, Balyoz gibi herhangi bir davanın avukatlık bürosu olmayacaklarını vurguladı. Yürümekte olan davaları etkileyecek, ‘hakimi veya savcısı’yım gibi söylemleri ahlaki ve vicdani bulmadığını dile getiren Zeybek, halkın avukatlığını yapacaklarını belirtti. Yeniden kalkınmayı tabandan başlatacaklarını anlatan Zeybek, “Halkla bütünleşme dönemi başlamıştır. Biz gayret edeceğiz. Tek başına iktidara gelmek istiyoruz. ‘İşçi Partisi’yle ittifak’ söylemleri DP’lilerin ağzından çıkacak bir şey değil. Hedefimiz tek başına iktidar olmak, ama gelişmelere göre bize yakın, ana ilkelerde bağdaşacağımız siyasi partiler ile DP çatısı altına alarak alarak elbette ittifak yapacağız.” şeklinde konuştu

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.