Dr. Özarslan: Tembel Öğrenci Yoktur, Problemli Öğrenci Vardır

ANTALYAUzmanlar, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlü çeken öğrencilerin tedavisi için yaz tatilinin bir fırsat olduğunu belirtiyor. Sempati Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi Doktoru Ramazan Özarslan, tembel öğrenci diye bir kavramın bulunmadığını ifade etti.

Dr. Ramazan Özarslan, bir öğrencinin zeka düzeyi ne kadar ileri noktada olursa olsun, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü varsa öğrenmede sürekli sıkıntı çekeceğini söyledi. Hareketlilik, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü çekiminin nörotik ve genetik bir bozukluk olduğunu belirten Özarslan, öğrenciye yapılan test sonrası, rahatsızlığın, durumuna göre ilaç ve terapi uygulamasıyla ortadan kalkacağını söyledi.

Özarslan, “Tembel öğrenci yoktur. Problemli öğrenci vardır. Bir öğrenci ders çalışmıyorsa tembel diyemeyiz. Çocuk çok zekidir. Fakat öğrenme güçlüğü çektiği için kendini bir türlü derse veremez. Bu, tıpkı son model bir arabanın el freninin çekik olması gibi bir şey.” diye konuştu.

Özarslan, hiperaktife bozukluğunun net bir şekilde anlaşılmasının, ilköğretim 3 ve 4. sınıfta belli olacağını ifade etti. Öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği çeken öğrencilerin tedavisi için yaz tatilinin bir fırsat olduğuna dikkat çeken Özarslan, uzmanların yapacağı bir testle rahatsızlığın rahatlıkla tespit edileceğini kaydetti. Özarslan, şöyle dedi:

“Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve öğrenme güçlüğü çekme nörotik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık tedavi edilmeden öğrencinin kendini derse vermesi zordur. Anne ve babalar çocuklarında böyle bir rahatsızlık hissettiğinde bir uzmana başvurmalı. Rahatsızlık zamanında tedavi edilmeze, gençlik döneminin sorunlarıyla birlikte zorlaşır. Tedavide en uygun dönem 3 ve 4. sınıf. Yaz tatili bunun için bir fırsat.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.