Duma’dan Nükleer Silahsızlanma Anlaşmasına Şartlı Onay; Denge Bozulursa Rusya Anlaşmadan Çekilecek

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma, ABD ile imzalanan stratejik silahlarda indirim anlaşmasını (START) onayladı. Parlamentoda yapılan ek düzenlemelerle saldırı ve savunma silahlarının bağlantılı hale getirilmesi sağlandı. Rusya füze kalkanı ile ilgili yapılacak bir düzenlemenin kendi güvenliğini tehdit etmesi durumunda anlaşmadan çekilebilecek.

Duma, Aralık 2009’da süresi dolan START-1’in yerini alacak yeni anlaşmanın üçüncü bölümünün onaylanmasında 350 milletvekili ‘evet’ oyu kullanırken, 96 milletvekili de ‘hayır’ dedi. Bir vekilin de çekimser kaldığı belirtiliyor. Rusya Parlamentosu üst kanadı Federal Konsey ve Kremlin’in onayının ardından anlaşma yürürlüğe girecek. Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama’nın Prag’da 8 Nisan 2010’da imzaladıkları nükleer silahsızlanma anlaşmasını, ABD Senatosu 22 Aralık’ta 26’ya karşı 71 oyla kabul etmişti.

Anlaşmaya göre Soğuk Savaş yıllarında 40 bini bulan nükleer başlık sayısı 1550’nin altına ve fırlatma sistemleri de 800’e indirilecek. Senatonun anlaşmayı onay sürecinde füze kalkanı ve diğer askeri varlıklardan bağımsız olarak START anlaşmasını ele alması Duma’da tartışmalara neden oldu.

Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçyov parlamentoda yaptığı konuşmada, yeni stratejik silahların ABD tarafından konuşlanması durumunda Moskova’nın da anlaşmayı askıya alabileceğini söyledi. Kosaçyov, “Yeni silah sistemleri ve tüm muhtemel senaryoların anlaşmada ya da dokümanlarda yer alması mümkün değil…”

hatırlatmasında bulundu. Anlaşmanın 14’üncü maddesine göre ortak komisyonların uzlaşı sağlayamaması durumunda anlaşmadan çekilme haklarının olduğunu hatırlatan Kosaçev, “Tüm sürprizlere karşı yeterli mekanizmalar geliştirilmiş durumda” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.