Dünkü Nevruz Kutlamasında BDP’li Hacı Zengin Yaşamını Kaybetti

Nevruz kutlamalarında ateş üzerinden atlama- VikipediDünkü Nevruz Kutlamasında BDP’li Hacı Zengin Yaşamını Kaybetti

Dün BDP’nin Nevruz kutlamaları sırasında BDP Arnavutköy İlçe Başkanı 57 yaşındaki Hacı Zengin atılan dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti.

BDP’nin Nevruz kutlaması sırasında  Kazlıçeşme’de yapılan gösterilere polis izin vermedi. BDP’li milletvekillerinin de bulunduğu grup dağılmayınca polis gaz bombası ve tazyikli su ile grubu dağıtmaya çalıştı. Aralarında BDP’li Kadın milletvekillerinin de bulunduğu grupta bulunan Hacı Zengin yediği polis copu ve gazdan etkilenerek yere yığıldı. Beraberindekilerin sakinleştirdiği Zengin Arnavutköy’e evine döndü. Evinde fenalaşan Hacı Zengin hastaneye  kaldırıldı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Hacı Zengin’in Adli Tıp Kurumu’na kaldırılan cenazesini alan grupta BDP’li milletvekilleri Gülten Kışanak, Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder’de vardı. Cenazeyi teslim almak isteyen grubunG elinde PKK bayrakları ve Abdullah Öcalan’ın posteri de vardı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Açıklamalarda Bulundu

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kazlıçeşme’deki olaylardan etkilenen Hacı Zengin’le ilgili yaptığı açıklamada ‘‘Vatandaşımızda darp izi yok, kendisinin çok ciddi bir astım rahatsızlığı bulunuyormuş.’’dedi.

Vali Mutlu Beyoğlu Özel Esayan Ermeni Lisesi’nde katıldığı törende gazetecilerin Nevruz’la ilgili sorularını yanıtladı. İzin verilmemesine rağmen kutlanmak istenen Nevruz olayları sırasında 135 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Gösteriler sırasında atılan biber gazından zehirlenerek öldüğü iddia edilen Hacı Zengin’le ilgili soruya karşılık veren vali Mutlu, “Hayatını kaybetmiş olan vatandaşımıza rahmet dileklerimi iletmek istiyorum. Ailesine baş sağlığı diliyorum. Parti yöneticiliği ile ilgili bir bilgi verdiniz. Doğrudan doğruya bir parti yöneticiliği yok. Partide görev almış bir pozisyonu yok ama parti mensubu. Vatandaşımızın bilinen ciddi astım rahatsızlığı var. Bununla ilgili tedavi gören birisi. Saat 13.30’da  Arnavutköy’de evinde. 15.30 hastaneye gidiş saati ve hastanede yapılan değerlendirmede vücudunda işaret fişeği veya farklı şeylerden dolayı herhangi bir iz, emare yok. İsabet etmiş herhangi bir şeyden dolayı etkilenme söz konusu değil” diye konuştu.

Göstericilerin duraklara, otobüslere ve benzer yerlere saldırılarının ancak huzursuzluk çıkarmak, tahrikte bulunmak ve Nevruz’un tadını kaçırmak için yapıldığını anlatan vali Mutlu, ‘‘Biz Nevruz’u tadında kutlayın dedik ama nasıl kutlamak istediklerini hepimiz gördük.’’ Dedi.

Mutlu, çıkan olaylarda göstericilerin neden olduğu zararla ilgili de tahrikleri ve tahripleri yapanların tespit edilip, bu zararın kendilerine ödetilmesi yönünde ilgililer hakkında davalar açılacağını ifade etti.(Habertürk)

Anahtar Kelimeler: Kazlıçeşme, Hüseyin Avni Mutlu, BDP,Hacı Zengin, Arnavutköy,Nevruz

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.