Dünya Çapında Bir Türk Sanatçı Doğdu

“La Diva Turca”, “La Gencer” olarak dünya çapında ün yapan Leyla Gencer, 20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri olarak kabul edilmiştir.

10 Ekim 1928 tarihinde doğan Leyla Gencer’in bugün 92. yaşı kutlanıyor.

Leyla Gencer’in 1954 yılında Napoli’deki Santa Carla Tiyatrosu’nda “Madame Butterfly” operasıyla başlayan uluslararası platformdaki opera serüveni 1957 yılında Milano’da La scala Operası’nda ilk kez sahneye çıktığında seslendirdiği Poulenc’in Les Dialogues de Carmelites operasındaki rolüyle kazandığı başarıyla doruğa yükseldi.
Dünyanın bütün ünlü opera sahnelerinde “La Diva Turca” olarak alkışlanan ve büyük başarılara imza atan Leyla Gencer 1980 yılında sahneleri bıraktığı güne kadar dorukta kaldı.

Opera repertuarı 34 bestecinin 70’in üzerinde operasından oluşan Leyla Gencer 1988 yılında sunulan “Devlet Sanatçısı” ünvanının yanı sıra, en sonuncusu da 2007’de İtalya’da aldığı Caruso Ödülü’ne kadar pek çok önemli opera ödülünün de sahibiydi.

Opera tarihinin gelmiş geçmiş en büyük divalarından olan Leyla Gencer hayatının son yıllarını Milano’da La Scala Operası’nda opera sanatçıları için kurulan akademinin sanat yönetmeni olarak, genç şancıları yetiştirmeye adadı.

20. yüzyılın en büyük divalarından Leyla Gencer (80), 10 Mayıs 2008 tarihinde  İtalya’nın Milano şehrindeki evinde solunum ve kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

İKSV La Diva Turca İçin Belgesel Hazırladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) yapımcılığını üstlendiği ‘Leyla Gencer: La Diva Turca’ belgeselini, Kovid-19 salgını sırasında eve kapanan sanatseverler için internette Youtube sayfasında gösterime açtı.

Aşağıdaki linkte İngilizce altyazılı hazırlanan Türkçe belgeseli izleyebilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.