Dünya Güçleri Nükleer Güvenlik Zirvesinde Buluştu

Nükleer Güvenlik Zirvesi Kuzey Kore’ye Karşı

Alex Johnston- Epoch Times

South Korean President Lee Myung-bak (Chung Sung-Jun/Getty Images)

Salı günü, Güney Kore’de tehdit unsuru olarak görülen nükleer terörizm üzerine yapılan zirvede dünya güçleri buluştu.

Beyaz Saray tarafından, “Fransa, İngiltere ve Amerika’nın her birinin nükleer terörizm tehdidi önemseyerek,  teröristler tarafından erişimi mevcut olan hassas bilgi, teknoloji ve nükleer malzeme için uluslar arası önlemler alarak bilgi sağlamak ve bu konuda daha güçlü olmak için kollektif olarak sorumluluk paylaşmak gerektiği” açıklaması yapıldı.

Hükümetler, nükleer felaketin oluşmasını önlemek için nükleer materyallerin ve nükleer tesislerin korumalarını arttırmak ve nükleer materyallerin kaçak olarak yapılmasının engellenmesi gerektiği belirttiler.

Ayrıca, nükleer enerjinin sadece barışçıl amaçlarla kullanılmasını, nükleer silahsızlanma ve nükleer silahları önleme ile ilgili görüşmeler yapıldı ve tasdik edildi.

Açıklamada, “Nükleer terörizm tehdidine karşı dünya çapında hazırlıklar yapılmasına ilişkin çözümler arayacağız” dendi.

Yapılan nükleer Güvenlik zirvesinde, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Birleşmiş Milletler ve Japonya tarafından, Kuzey Kore’de gelecek ay fırlatılacak olan roket ile ilgili kınama yapıldı. BBC’ye göre, Kuzey Kore bu konuda uzaya uydu fırlatacağını söylerken, ABD bunun asıl sebebinin uzun menzilli füze denemesi olduğunu savunuyor.

CNN tarafından yürütülen medya tarafından, “Devletin ekonomik kalkınması için temel gereksinim olarak görülen bu durumdan dolayı Pyongyang, barışçıl nedenlerden dolayı uydu fırlatmaktan vazgeçmeyecek” diye belirtildi.

Yapılan nükleer Güvenlik Zirvesine Başbakan Erdoğan iki gün boyunca katıldı.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.