Dünya Güreş Şampiyonası’ndan Türkiye’ye İki Altın Madalya

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

ABD’de devam eden Dünya Güreş Şampiyonası’nın ikinci gününde milli gururumuz Selçuk Çebi ve Rıza Kayaalp’ten altın madalya geldi.

SELÇUK ÇEBİ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

ABD’nin Las Vegas kentinde devam eden Dünya Güreş Şampiyonası’nın ikinci gününde Selçuk Çebi altın madalya kazandı.

80 kilo grekoromenci milli güreşçi Selçuk Çebi, Dünya Şampiyonu oldu. Dünya Güreş Şampiyonası’nın 2. gününde finale yükselen ve altın madalya için Belarus’lu Viktor Sasunouiki’nin karşısına çıkan Selçuk Çebi, sıkletinde birinci olarak büyük bir başarı sağladı.

ÇEBİ: “OLİMPİYAT MADALYASINI DA KAZANMAK İSTİYORUM”

Şampiyonluğun ardından açıklamalarda bulunan milli güreşçi Selçuk Çebi, “Ülkemiz karışık bir durumdan geçiyor. İnşallah kısa zamanda sükunete kavuşuruz. Şehitlerimiz var, gazilerimiz var. Aldığım madalya benim değil, 78 milyon insanımızındır. Aldığım madalya ile biraz olsun ülkemdeki insanları özellikle de şehit ailelerini mutlu edebilirsem ne mutlu bana. Türk bayrağını göklere çektiriyorum, İstiklal Marşı’nı çaldıracağım. Üçüncü dünya şampiyonluğunu kazandım, Avrupa şampiyonluğum var. Bir olimpiyat eksik benim kilomda 80 kiloda olimpiyat kotası yok. Ülkemizde bir de 71 kiloda yok. Ama bir çaresini bulup eksik olan olimpiyat madalyasını da kazanmak istiyorum. Başkanım gerekeni yapacaktır, ’bir alt siklet olabilir’ dedi. Kulüp başkanım Kadir Topbaş’a, hocalarıma ve arkamda dualarını eksik etmeyen Türk milletine teşekkür ediyorum. Buraya gelirken ikincilik istemediğimi başkanıma söylemiştim. Çok çalıştım Allah’a şükür hedefime ulaştık” dedi.

AYDIN: “SELÇUK’U 75 KİLOYA İNDİRECEĞİZ”

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ise Selçuk’u tebrik ederek, “Bana buraya gelirken, ’başkanım ben ikincilik için gitmiyorum. Çok çalıştım, inandım ve şampiyon olmak için gidiyorum’ dedi ve sözünü tuttu. Yunus ve Cenk de kürsüde olmalıydı, talihsizlik oldu. 71 ve 80 kiloda olimpiyat kilomuz yok. Selçuk’u muhtemelen 75 kiloya indireceğiz. Son vize Türkiye’de olacak. Orada farklı siklet olduğu için vize almak için mücadele edecek. Dünya ve Avrupa şampiyonluğu var. Çok istekli, ’bir de olimpiyat olsun başkanım’ diyor. Bakacağız, o bizi ve Türk milletini mahcup etmedi. Bizde onu mahcup etmeyeceğiz” diye konuştu.

RIZA KAYAALP DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nın 2. gününde Rıza Kayaalp’ten altın madalya geldi.

Daha önce de uluslararası organizasyonlarda birçok başarısı bulunan 130 kiloda mücadele eden milli güreşçi, çeyrek final mücadelesinde Ukraynalı Oleksandr Chernetskyy’i 9-0 sayı tuşuyla yenerek yarı finale yükselen isim oldu. Yarı finalde Azeri Sabahi Shariati’yi 6-0 ile geçen Kayaalp, finalde Kübalı Mijain Lopez Nunez ile eşleşti. Rakibini 1-0 yenerek kariyerindeki ikinci Dünya Şampiyonluğuna uzanan Kayaalp, olimpiyat kotasını elde etti.
Şampiyonluğun ardından açıklamalarda bulunan başarılı güreşçi, “Ne düşündüysek yaptım. Rakibimi çok iyi analiz etmiştim. Üçüncüsünde başardım” dedi.

“TÜM ŞEHİTLERİMİZE VE MİLLETİMİZE ARMAĞAN OLSUN”
Lopez Nunez’i 1-0 mağlup ederek zafere uzanan Rıza Kayaalp, “Bir efsaneyi bitirdim. Bundan büyük mutluluk olur mu” dedi.

Çok çalıştığını vurgulayan başarılı güreşçi, “Buraya gelirken, finalde muhtemelen Lopez ile karşılaşacağımın hesaplarını yaptım. Adeta bir ders çalıştım. Bu strateji bana şampiyonluk getirdi. Bir efsaneyi bitirdim. İki kez yenildiğim rakibimi bu kez çok iyi analiz ederek mağlup etmeyi başardım.

Müsabakaya hızlı girmem, yaşlı Lopez’i yormam gerekiyordu. Bu sayede ikince devrede iyi savunma bana şampiyonluk getirebilirdi. Tüm uygulamaları yaptım. Elbette anlattığım kadar kolay olmadı ama mutlu son geldi işte. Tüm şehitlerimize ve milletimize armağan olsun”

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.